Nekdo noče 100 nepovratnih milijonov iz evropske blagajne

Okoljski minister v reviji pojasnjuje prioritete svojega mandata. Odpadki so na tretjem mestu. Nekoliko nepričakovano, čeprav je res, da MOP že pripravlja nekaj administrativnih in operativnih odgovorov na kritike Računskega sodišča, Bruslja in na novosti v novi Direktivi o odpadkih. O tem prihodnjič. Toda preden si Slovenija postavi nove okoljske cilje, preprečevanje nastajanja odpadkov bo daleč pred vsemi, ne more prostodušno obračati list papirja, na katerem je program najtežjih okoljskih naložb. Ali črne zgodbe od Istrabenza, Preventa in do Vegrada niso opozorila, da si je bolje pravočasno nadeti masko na obraz in povedati resnico, če ne gre drugače?

Poglejmo, kaj se dogaja z izgradnjo regionalnih centrov za ravnanje z odpadki. Če bo šlo tako naprej, a za zamude ni odgovoren le MOP, da se razume, bodo odpadki postali tragični junak v drami slovenske okoljske politike. Milijoni evrov iz Bruslja pa se bodo izgubili v megli. Minister mimogrede omeni tudi termično obdelavo odpadkov. Ve se za projekt sežigalnic v Ljubljani in Mariboru. Ve se tudi, da je za ljubljanski projekt termične obdelave v Bruslju odobrenih 100 milijonov nepovratnih evrov. Slovenija pa ne ve, kaj bi. Ali pa ve in tega ne pove? Vlada je na eni zadnjih sej projekt termične obdelave celo zrinila s seznama prednostnih okoljskih naložb. Kot da nikogar ne zanimajo nepovratni milijoni.

No, pa bolj prijazna tema. V občinah so dobro sprejeli razpis za najbolj zeleno občino v Sloveniji, vsaj tako kažejo izjave nekaterih županov. Napovedujemo pa tudi prve okoljske oddaje na nacionalni televiziji.


Kupcem diši inovativna in priročna embalaža

Intervju z okoljskim ministrom: Moje prioritete so zrak, vodna infrastruktura in odpadki

Današnji transport je za staro šaro