Rezultati objavljene raziskave Eurobarometer kažejo na nizko raven finančne pismenosti v EU. Visoko finančno pismenost, ki zajema finančno znanje in finančno vedenje, ima namreč le 18 % državljanov EU, 64 % jih ima srednjo, preostalih 18 % pa  nizko stopnjo. So pa med državami članicami velike razlike. V samo štirih državah članicah ima več kot 25 % ljudi visoko stopnjo finančne pismenosti, in sicer so to Nizozemska, Švedska, Danska in Slovenija.

Rezultati izpostavljajo tudi potrebo po finančnem izobraževanju skupin, ki so v povprečju finančno manj pismene kot druge skupine, gre zlasti za ženske, mlade, osebe z nižjimi dohodki in osebe z nižjo stopnjo izobrazbe.

Komisija je v akcijskem načrtu za unijo kapitalskih trgov iz septembra 2020 ponovno potrdila, da je dobra finančna pismenost v središču finančne blaginje ljudi. Na podlagi tega sta Komisija in OECD januarja lani skupaj razvili okvir za finančno usposobljenost za odrasle. Komisija je letos sprejela tudi strategijo za naložbe malih vlagateljev s ciljem male vlagatelje (»potrošniške« vlagatelje) opolnomočiti za sprejemanje naložbenih odločitev, ki so usklajene z njihovimi potrebami in željami, ter zagotoviti, da so obravnavani pošteno in ustrezno zaščiteni. To bo povečalo zaupanje malih vlagateljev, da bodo lahko varno vlagali v svojo prihodnost in v celoti izkoristili prednosti unije kapitalskih trgov EU.

Celotno sporočilo: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/mex_23_3930

Vir: Evropska komisija, Predstavništvo v Sloveniji