Na tradicionalnem Strokovnem posvetu družbe ELES, operaterja kombiniranega prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja, so strokovnjaki družbe ELES predstavili prihodnost slovenske elektroenergetike. Mag. Aleksander Mervar, direktor družbe ELES, je med drugim dejal, da bodo izzivi energetike v času trajnostnega in zelenega razvoja močno zaznamovali prelomno obdobje in da bo prehod v nizkoogljično družbo vse prej kot poceni. Nujne bodo investicije v proizvodne vire in v krepitev ter širitev omrežja. Nepravočasni razvoj sistemov proizvodnje zelenega vodika, hrambe in transporta ter konkurenčnost, upravljanje z elektroenergetskimi omrežji, ki bodo zmožna obvladovati proizvodne naprave iz obnovljivih virov energije ter tudi dolgotrajni postopki umeščanja v prostor, so tveganja, s katerimi se intenzivno spopadajo. Mag. Uroš Salobir, direktor Področja za strateške inovacije v družbi ELES, je izpostavil problematiko zgoščenosti proizvodnih virov, zaradi katerih je razvoj elektroenergetskih omrežij eden ključnih izzivov.

Direktor področja za upravljanje s sredstvi in projekti v družbi ELES, mag. Klemen Dragaš, je predstavil kakšen bo razvoj elektroenergetskih omrežij za zeleni prehod.  Mag. Andrej Souvent, je predstavil družbo Operato, čigar poslanstvo je opolnomočenje operaterjev elektroenergetskih omrežij z rešitvami, ki izboljšujejo varnost delovanja ter omogočajo višjo izkoriščenost elektroenergetske infrastrukture.
V drugem delu dogodka so na okrogli mizi z naslovom NEPN 2 – realnost ali želja? sodelovali mag. Aleksander Mervar, direktor družbe ELES, dr. Dejan Paravan,  generalni direktor GEN energije, Tibor Šimonka, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, mag. Stane Merše, vodja Centra za energetsko učinkovitost iz Instituta »Jožef Stefan«, mag. Mojca Drevenšek, predsednica EN-LITE društva za spodbujanje energetske pismenosti, Taj Zavodnik, vodja programa energija v okoljski organizaciji Focus, in dr. Miroslav Babič, senior engagement manager iz družbe Indigo Consulting.

Mag. Aleksander Mervar je na okrogli mizi med drugim poudaril, da za JEK2 ni prave alternative, dokler ne bodo dovolj razvite tehnologije za pretvorbo viškov energije iz obnovljivih virov. Dr. Dejan Paravan je glede projekta izgradnje nove jedrske elektrarne v Krškem ocenil, da je povsem realno, da bo JEK2 na omrežje priključen pred koncem naslednjega desetletja, če bomo k izvedbi projekta pristopili odločno in resno. Tibor Šimonka je izrazil podporo projektu in se zavzel, da bi morali referendum o JEK2 izvesti čim prej, in ne šele leta 2027 ali 2028, kot se trenutno napoveduje. Za doseganje podnebne nevtralnosti bo treba izkoristiti vse razpoložljive vire, od hidro, sončne, vetrne, geotermalne do jedrske energije, hkrati pa obvladovati rabo energije in virov, je dejal Stane Merše. Taj Zavodnik je glede referenduma poudaril, da je nujno, da bosta oba scenarija iz NEPN enakovredno ovrednotena tako glede časovnice doseganja podnebnih ciljev kot glede vpliva na emisije. Mag. Mojca Drevenšek je ocenila, da je to deloma posledica tudi slabega komuniciranja in nezadovoljive energetske pismenosti. Dr. Miroslav Babić je v pogovoru opozoril, da je predvidena cela pahljača ukrepov zelenega prehoda, virov pa ni zagotovljenih.

 Vir: Eles d.o.o.