Embalaža in odpadna embalaža v EU

| Avtorica: mag. Vanesa Čanji |


Predsedstvo Sveta in predstavniki Evropskega parlamenta so 4. marca dosegli začasni politični dogovor o predlogu uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Cilj je zmanjšati količino odpadne embalaže, ki nastane v EU, hkrati pa harmonizirati notranji trg za embalažo in spodbuditi krožno gospodarstvo. Predlog zajema celoten življenjski cikel embalaže. Določa zahteve za zagotovitev, da je embalaža varna in trajnostna, npr. zahtevo, da mora biti vsa embalaža primerna za recikliranje in da je prisotnost snovi, ki vzbujajo skrb, čim manjša. Določa tudi zahteve za uskladitev glede označevanja za boljše obveščanje potrošnikov. V skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki je cilj predloga znatno zmanjšati nastajanje odpadne embalaže, in sicer z določitvijo zavezujočih ciljev glede ponovne uporabe, omejitvijo nekaterih vrst embalaže za enkratno uporabo in zahtevo, da gospodarski subjekti čim bolj zmanjšajo količino uporabljene embalaže.


Zahteve glede trajnostnosti in vsebnost recikliranih materialov v embalaži

Besedilo začasnega dogovora ohranja večino zahtev glede trajnostnosti za vso embalažo, dano na trg, in krovne cilje, ki jih je predlagala Komisija. Krepi zahteve za snovi v embalaži, saj uvaja omejitev dajanja na trg v zvezi z embalažo, namenjeno za stik z živili, ki vsebuje per- in polifluoroalkilne snovi (PFAS) nad določenimi mejnimi vrednostmi. Da bi se izognili prekrivanju z drugimi zakonodajnimi akti, sta sozakonodajalca Komisiji naročila, naj v štirih letih od datuma začetka uporabe uredbe oceni, ali bi bilo treba to omejitev spremeniti.

Začasni dogovor ohranja cilje za leti 2030 in 2040 za minimalno vsebnost recikliranih materialov v plastični embalaži. Sozakonodajalca sta se dogovorila, da plastično embalažo, primerno za kompostiranje, in embalažo, katere plastični sestavni del predstavlja manj kot 5 % skupne teže embalaže, izvzameta iz navedenih ciljev. Komisija bo morala pregledati izvajanje ciljev za leto 2030 in oceniti izvedljivost ciljev za leto 2040. V dogovoru je Komisija tudi pozvana, naj tri leta po začetku veljavnosti uredbe oceni stanje tehnološkega razvoja plastične embalaže na biološki osnovi in na podlagi te ocene določi zahteve glede trajnostnosti za vsebnost snovi na biološki osnovi v plastični embalaži.

Z novimi pravili bi se zmanjšala nepotrebna embalaža, in sicer z določitvijo največjega deleža praznega prostora za skupinsko embalažo, transportno embalažo in embalažo za elektronsko trgovanje na 50 % ter z zahtevo, da proizvajalci in uvozniki zagotovijo, da sta masa in prostornina embalaže čim manjši, razen za zaščitene zasnove embalaže (pod pogojem, da je ta zaščita že veljala do datuma začetka veljavnosti uredbe).

Cilji glede ponovne uporabe in obveznosti ponovnega polnjenja

Določeni so novi zavezujoči cilji glede ponovne uporabe za leto 2030 in okvirni cilji za leto 2040. Cilji se razlikujejo glede na vrsto embalaže, ki jo uporabljajo izvajalci dejavnosti: alkoholne in brezalkoholne pijače (razen vina in aromatiziranega vina, mleka in drugih zelo pokvarljivih pijač), transportna in prodajna embalaža (razen embalaže, ki se uporablja za nevarno blago ali opremo velikega obsega, in prilagodljive embalaže v neposrednem stiku z živili) in skupinska embalaža. Iz teh zahtev je na splošno izvzeta tudi kartonska embalaža.

Dogovor uvaja splošno petletno odstopanje od doseganja ciljev glede ponovne uporabe, ki ga je mogoče podaljšati, in sicer pod posebnimi pogoji.

Hrana in pijača za seboj

Podjetja, ki ponujajo živila in pijačo, ki se lahko odnesejo s seboj, bodo morala strankam ponuditi možnost, da prinesejo lastne posode in jih brez dodatnih stroškov napolnijo s hladnimi ali toplimi pijačami ali pripravljenimi živili. Poleg tega je treba do leta 2030 pri dejavnostih na področju živil in pijače, ki se lahko odnesejo s seboj, zagotoviti, da se 10 % izdelkov ponuja v oblikah embalaže, ki so primerne za ponovno uporabo.

Kavcijski sistemi

V skladu z novimi pravili morajo države članice do leta 2029 zagotoviti ločeno zbiranje vsaj 90 % plastenk za enkratno uporabo in kovinskih vsebnikov za pijačo na letni ravni. Za dosego tega cilja morajo vzpostaviti kavcijske sisteme za zadevne oblike embalaže. Minimalne zahteve za kavcijske sisteme se ne bodo uporabljale za sisteme, ki so že bili vzpostavljeni pred začetkom veljavnosti uredbe, če bodo ti do leta 2029 dosegali cilj 90 %.

Sozakonodajalca sta se dogovorila, da se za države članice vključi izjema od zahteve po uvedbi kavcijskega sistema, če leta 2026 dosežejo več kot 80-odstotni delež ločeno zbrane embalaže in če predložijo izvedbeni načrt s strategijo za doseganje splošnega 90-odstotnega cilja za ločeno zbiranje.

Omejitve nekaterih oblik embalaže

Nova pravila uvajajo omejitve za nekatere oblike embalaže, vključno s plastično embalažo za enkratno uporabo za sadje in zelenjavo, za hrano in pijačo, začimbe, omake v gostinskem sektorju, za majhne kozmetične in toaletne izdelke, ki se uporabljajo v nastanitvenem sektorju (npr. stekleničke šamponov ali losjonov za telo) in za zelo lahke plastične vrečke (npr. tiste, ki jih tržnice ponujajo za prodajo živil v razsutem stanju).

Naslednji koraki

Začasni dogovor bo zdaj predložen v potrditev predstavnikom in predstavnicam držav članic v Svetu (Coreper) in odboru Parlamenta za okolje. Če bo besedilo odobreno, ga bosta morali obe instituciji, potem ko ga bo pregledala pravnolingvistična služba, formalno sprejeti, preden bo lahko objavljeno v Uradnem listu EU in začelo veljati. Ta uredba se bo uporabljala od 18 mesecev po datumu začetka veljavnosti.