Oblikovanje in ponovna uporaba |
 

“Ali lahko vidimo probleme linearnega razmišljanja v svetu, ki deluje krožno.”

(G. Bateson)

In svet lahko deluje krožno. Primer je izdelek FEELC.

FEELC je polprodukt, ki odrabljenim plastičnim vedrom vdahne nov cikel uporabe. Pri tem rabljeno plastično vedro prevzame funkcijo nosilnega elementa, ki mu je dodana prevleka FEELC iz naravne ovčje volne. Z združitvijo industrijskega in naravnega odpadka nastane nov izdelek – stolček brez naslona za uporabo v notranjih prostorih.

 

FEELC_foto_Jernej-Girandon

Zasnova: Jernej Girandon
Izdelava: Barbara Orehek Girandon (šivanje),
Jernej Girandon (obdelava filca na pari)
Produkcija: Ročno izdelano v Sloveniji
Leto produkcije: 2017

Namesto zavračanja industrijskih odpadkov jih želi projekt FEELC predstaviti kot del žive sedanjosti, na katero je mogoče vplivati, jo spreminjati in nadgrajevati. FEELC je polprodukt, ki ne sledi klasičnemu potrošniškemu razmerju med kupcem in produktom v smislu: kupim – konzumiram – zavržem. FEELC je polprodukt, ki teži k razmerju: kupim – poiščem – očistim – konzumiram – ponovno uporabim. Danes ni dovolj zgolj trajnostna zasnova produkta, ampak je pomembno tudi ozaveščanje končnega kupca. Kako iz potrošnika narediti kupca, je eno bistvenih trajnostnih vprašanj. Polprodukt FEELC uporabnika vplete v proces, ga naredi aktivnega in s tem spodbudi k razmisleku. S tem se polprodukt postavlja po robu ustaljeni praksi, ki skuša potrošnika odvrniti od treznega razmisleka, kar vodi v hitre nerazumne odločitve.

Polprodukt je kljub serijski obravnavi odpadkov izdelan ročno. Prevleka je narejena iz volnenega strojnega filca slovenskega porekla. Filc je najprej ročno oblikovan na pari, nato pa v delavnici Barbare Orehek Girandon sešit v končni izdelek. Prevleka je sešita, tako da vsak polizdelek omogoča dve različni barvni kombinaciji z več oziroma manj barvanega filca.

Čeprav načine ponovne uporabe pogostokrat mečemo v isti koš, se pristopi med seboj precej razlikujejo. Feelc je združen z odpadnim vedrom na način, da mu ne spremeni oblike, vedro pa v procesu ostane nedotaknjeno. Dodan polprodukt iz ovčje volne doda vedru povsem novo funkcijo mehkega stolčka brez naslona. Kot je dejal epistemolog in kibernetik Bateson: »Če hočemo postati popolni, res popolni, moramo v sistem vključiti nepopolnost.« Tako tudi projekt FEELC pušča produktu odprto možnost s številnimi drugimi načini uporabe. Oblikovalska strategija že v samem bistvu, svojem izhodišču, zajema nedokončanost.

Več o pol produktu si lahko preberete na spletni strani: www.feelc.si.