Akreditirani laboratoriji
Meritve so del številnih poslovnih procesov. Akreditacije potrjujejo zanesljivost teh podatkov, ki temeljijo na neodvisnih, nepristranskih meritvah ter so podvržene strogemu nadzoru z notranjimi kontrolami in inšpekcijskimi pregledi. Pridobivanje in vzdrževanje akreditacije je zahteven proces, a prinaša številne prednosti, tudi na področju obvladovanja tveganj in trajnostnega poslovanja. Akreditirani laboratoriji v organizacijah Cinkarna Celje, d.d., SIJ d.d., NLZOH, Energetika Ljubljana, d.o.o., Plinovodi d.o.o. in TOC d.o.o. izpostavljajo nekaj ključnih izzivov, prednosti ter vlogo akreditacije pri upravljanju poslovnih procesov in trajnostnega razvoja.

Postopek ohranjanja akreditacije je zahteven, saj je potrebno dokazati popolno neodvisnost in nepristranskost, kar vključuje strogo ločitev nalog, dosledno sledljivost rezultatov in natančno dokumentirane postopke.
Akreditirani laboratorij je podvržen strožjemu nadzoru, kar vključuje notranje kontrole in redne inšpekcijske preglede. To zahteva jasno opredeljene odgovornosti in nadzorovane delovne tokove. Kljub kompleksnosti postopkov akreditacija prinaša številne prednosti, kot so visoka usposobljenost osebja, možnost nenehnega izboljševanja postopkov, večja notranja odzivnost ter krepitev zaupanja deležnikov v kakovost in verodostojnost podatkov.
Ima ključno vlogo pri učinkovitem upravljanju poslovnih procesov in trajnostnega razvoja, saj zagotavlja zanesljive, nepristranske in preverljive podatke, ki so bistveni za sprejemanje utemeljenih odločitev, izpolnjevanje zakonskih zahtev in odgovorno poročanje deležnikom. Zagotavlja visoko stopnjo skladnosti in strokovnosti.
Prispeva h kulturi odgovornosti, natančnosti in sistematičnem pristopu k obvladovanju okoljskih tveganj, kar je ključno za dosego trajnostnih ciljev podjetja.
Vendar pa morebitna sprememba, ki jo nakazuje predlog ZVO-3, vnaša v sistem monitoringa določene neusklajenosti, ki bi lahko škodile gospodarstvu in trajnostnemu razvoju v Sloveniji. Predlagana sprememba bi vplivala na obstoječe izvajalce monitoringa in na pogoje izvajanja monitoringa. To bi lahko vodilo do tega, da bi nekateri laboratoriji opustili vzdrževanje akreditacije, kar lahko povzroči resne negativne posledice, ki v predlogu niso ustrezno obravnavane.
Koncentracija monitoringa v le nekaj laboratorijih bi zmanjšala širino strokovnega znanja in izkušenj, ki so trenutno razpršena med različnimi akreditiranimi laboratoriji. Zmanjšala bi se delovna mesta v laboratorijskem sektorju, saj bi se zmanjšala obseg dela in vlaganje v razvoj. To lahko vodi v zmanjšano konkurenčnost in inovativnost, povečanje stroškov in slabšo kakovost storitev, kar bi imelo dolgoročne negativne posledice za slovenska podjetja, saj bi omejilo dostop do kakovostnih storitev in otežilo dosego trajnostnih ciljev.

V Skupini SIJ pod blagovno znamko SILABS izvajamo širok nabor laboratorijskih storitev, ki zajemajo kemijske analize, kalibracije meril, neporušne in porušne preiskave ter izobraževanja. Gre za največji sistem povezanih industrijskih laboratorijev v Sloveniji. Pridobivanje dodatnih akreditacij je za nas kontinuiran proces.
Na priložnosti, ki se pokažejo na tržišču, se hitro odzivamo in pri tem sledimo zahtevam naših kupcev, ki so iz dneva v dan višje. Na naše aktivnosti se v relativno kratkem času odziva tudi Slovenska akreditacija. Na prvi pogled bi rekli, da akreditiranje na upravljanje trajnostnega razvoja Skupine SIJ nima velikega vpliva. Nekoliko bolj od blizu pa najdemo mnogo povezav med akreditacijo in trajnostjo, in sicer v procesih zagotavljanja kakovosti izdelkov, procesih nadzora nad onesnaževanjem okolja in tudi v procesih vodenja, saj akreditacija vedno znova zvišuje standarde in zahteve, ki jih moramo podjetja izpolnjevati.

Akreditacija je ključna za zagotavljanje kakovosti proizvodov in storitev, saj zagotavlja strokovno usposobljenost, povečuje konkurenčnost (organizacijam omogoča dostop do novih trgov in sodelovanje v mednarodnih projektih).
Pri pridobivanju in vzdrževanju akreditacije se organizacije soočajo z izzivi, kot so stalno izpolnjevanje strogih standardov, kar pomeni nenehno prilagajanje in izboljševanje procesov za ohranjanje skladnosti z zahtevami akreditacije. Izziv je tudi vlaganje v usposabljanje kadrov, ki zagotavlja, da osebje ostaja strokovno usposobljeno in seznanjeno z najnovejšimi metodologijami in standardi.
Kljub tem izzivom akreditacija ponuja številne priložnosti, kot so izboljšanje notranjih procesov in povečanje zaupanja strank. Skladnost z akreditacijskimi standardi zahteva vzpostavitev in vzdrževanje sistemov vodenja kakovosti, kar vodi k boljši organizaciji, jasnim postopkom in nenehnemu izboljševanju procesov. Akreditirane organizacije so zavezane k upoštevanju okoljskih standardov in družbene odgovornosti, kar prispeva k trajnostnemu razvoju.

Proces akreditiranja nudi primerjavo z najboljšimi praksami, ki jo v zaupnem, uradnem in neodvisnem ocenjevanju potrdijo izkušeni in neodvisni strokovnjaki. Akreditacija laboratorija potrjuje in izkazuje usposobljenost in verodostojnost laboratorija s svojim sistemom kakovosti. Predstavlja uradno in neodvisno izjavo o strokovni usposobljenosti osebja ter skladnost izvajanja vseh postopkov in ustreznosti opreme, ki se uporablja pri izvajanju dejavnosti. Potrjuje zaupanje v rezultate ter dostop do mednarodnih shem za vzajemno priznavanje poročil o kontroli.
Na reguliranem (zakonskem) področju pa je akreditacija orodje, ki ga uporabljajo državni organi pri določanju organov za ugotavljanje skladnosti. Akreditirani postopki in procesi sistema kakovosti laboratorija dajejo jasno sliko opravljenih aktivnosti in ponujajo jasna navodila za delo.

Za ohranjanje akreditacije redno izvajamo aktivnosti, ki so vezane na vzdrževanje sistema kakovosti, redne nadgradnje merilnih linij in optimizacijo procesov. Veliko poudarka namenimo dodatnemu izobraževanju in usposabljanju zaposlenih na akreditiranem področju dela.
Pridobljena akreditacija izkazuje visok nivo strokovnosti ter usposobljenosti osebja, ki deluje v kontrolnem organu. Prav tako potrjuje izpolnjevanje zahtev standarda SIST EN ISO/IEC 17020, v smislu razpoložljive opreme in postopkov, ki jih uporabljamo na področju akreditirane dejavnosti.
S pomočjo akreditiranih postopkov in sistema kakovosti se omogoča transparentnost nad delovanjem. Redni nadzorni obiski pa nam pomagajo h konstantnemu izboljševanju procesov in jasno izpostavljajo morebitne neskladnosti.
Dr. Bogdan Blagojevič, vodja Službe za meritve, Plinovodi d.o.o.
Ker je naš kontrolni organ na področju plinomerov in korektorjev tudi imenovana oseba, sledimo strokovno raziskovalnim izzivom na različnih tehničnih področjih, ki so pomembna pri razvoju novih in poznanih meril za merjenja količin zemeljskega plina. Posebno pozornost posvečamo merilni negotovosti merjenja prenesenih količin pri transportu plina v Sloveniji, s poudarkom na varnosti in zanesljivosti obratovanja prenosnega sistema.
Svoje znanje in zmogljivosti primerjamo z drugimi akreditiranimi laboratoriji v EU, tako da sodelujemo v mednarodnih laboratorijskih primerjavah. Ugotovitve in rezultate predstavljamo na mednarodnih in domačih konferencah ter v recenziranih strokovnih in znanstvenih revijah.
Akreditacija ima pomembno vlogo pri učinkovitem upravljanju prenesenih količin plina med sosednjimi prenosnimi operaterji v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem ter dodatno pomaga pri zaupanju v varnost in zanesljivost delovanja prenosnega sistema. Pomembno vpliva tudi na upravljanje trajnostnega razvoja, saj so naše ocene kontrol meril in vzorcev kontrol (tlačne posode, varnostnih ventilov) neodvisne, nepristranske in zaupne.
TOC d.o.o., Dekani
Kot akreditiran laboratorij učinkoviteje obvladujemo kakovost svojih storitev, optimizacijo notranjih procesov in obvladovanje tveganj. Hkrati nam akreditacija pomaga pri doseganju okoljskih in družbenih ciljev, ki so pomembni za trajnostni razvoj. Omogoča boljše obvladovanje virov, kar pripomore k zmanjšanju odpadkov, večji energetski učinkovitosti in varčevanju z naravnimi viri. Omogoča nam konkurenčno prednost, trajnostno rast na dolgi rok in povečuje zaupanje pri strankah.