V Mariboru se bo danes pričela gradnja Arnesovega podatkovnega centra, ki bo z novim superračunalnikom predstavljal slovensko tovarno umetne inteligence. Skupaj z 12 drugimi tovarnami umetne inteligence iz držav EU bo tvorila medsebojno povezano omrežje vozlišč umetne inteligence, pripravljenih za podporo inovacijam na tem področju po vsej Evropi. Postavitvi temeljnega kamna bo sledil tudi slovesen program z nagovori in okroglima mizama.
Danes, 6. maja, bodo v Mariboru položili temeljni kamen za Arnesov podatkovni center, ki se bo nahajal ob poslovni stavbi Dravskih elektrarn Maribor (DEM), v njem pa nameravajo vzpostaviti tovarno umetne inteligence z novim superračunalnikom. Predstavljal bo ključni infrastrukturni steber za vzpostavitev slovenske tovarne umetne inteligence, navaja STA.
Preberite še: Slovenija na poti do svojega Chat GPT
Partnerji projekta so poleg Arnes še Institut Jožef Stefan, Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza v Novi Gorici, IZUM, Univerza na Primorskem, Fakulteta za informacijske študije Novo mesto, Gospodarska zbornica Slovenije in Tehnološki park Ljubljana.
Dela za projekt, ki je ocenjen na 150 milijonov evrov, so bila zaupana družbi NTR Inženiring s partnerjema Advant in Energovat, rok za dokončanje pa je 31. julij 2026.
Slovenija je bila s projektom uspešna na evropskem razpisu in bo zanj iz načrta za okrevanje in odpornost prejela 67,5 milijona evrov. Slovensko tovarno umetne inteligence je za sofinanciranje skupaj s tistimi iz 12 drugih držav članic EU izbralo Skupno podjetje za evropsko visoko zmogljivo računalništvo (EuroHPC). Skupna vrednost projektov je 485 milijonov evrov, 13 lokacij pa bo ustvarilo medsebojno povezano omrežje vozlišč umetne inteligence, pripravljenih za podporo inovacijam umetne inteligence po vsej Evropi.

Postavitvi temeljnega kamna bodo sledili nagovori ter okrogli mizi
S pričetkom ob 13:30 je predvidena slovesna otvoritev gradnje, ki se bo pričela z nagovori predsednika vlade Republike Slovenije dr. Roberta Goloba, ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igorja Papiča ter direktorja Arnes mag. Marka Bonača.
Kot navajajo v sporočilu za javnost, bosta sledili okrogli mizi, prva z naslovom Znanost kot prioriteta Slovenije se bo pričela ob 14. uri, v nadaljevanju pa bodo uporabnost in pomembnost enotne raziskovalne infrastrukture osvetlili raziskovalke in raziskovalci slovenskih javnih raziskovalnih organizacij.
Dogodek boste lahko spremljali v živo prek POVEZAVE.