V četrtek je vlada sprejela predlog novele Zakona o gospodarskih družbah, ki za dve leti zamika obveznost trajnostnega poročanja za drugi in tretji val zavezancev po CSRD. Predlog zakona je Vlada že predložila Državnemu zboru v obravnavo po nujnem zakonodajnem postopku. Gre za prenos direktive Stop-the-Clock v nacionalno zakonodajo, ki je del širšega poenostavitvenega zakonodajnega paketa Omnibus.

Na svoji 160. redni seji je Vlada Republike Slovenije v četrtek sprejela predlog novele Zakona o gospodarskih družbah, s katerim za dve leti zamika obveznosti trajnostnega poročanja za določene kategorije podjetij, navajajo v sporočilu za javnost.

Za velika podjetja t. i. drugega vala, ki imajo nad 250 zaposlenih in izpolnjujejo finančna merila (nad 50 milijonov evrov prihodkov ali več kot 25 milijonov evrov bilančne vsote), se obveznost poročanja, ki bi se začela za poslovno leto 2025, prestavlja na leto 2027.

Za tretji val oz. srednje in manjše javne družbe, s katerih vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu (z izjemo mikro podjetij), se rok prestavlja iz leta 2026 na leto 2028.

Preberite več: Predlagano bistveno zmanjšanje zahtev trajnostnega poročanja in skrbnega pregleda trajnosti – ESG 197

Za subjekte javnega interesa z več kot 500 zaposlenimi, ki spadajo v prvo skupino poročevalcev in so morali v skladu z Evropskimi standardi trajnostnega poročanja (ESRS) poročati že za leto 2024, za zdaj ni sprememb.

Vlada je predlog zakona že predložila državnemu zboru v obravnavo po nujnem zakonodajnem postopku.

Prenos direktive Stop-the-Clock v nacionalno zakonodajo
Gre za prenos t. i. direktive Stop-the-Clock v nacionalno zakonodajo, ki jo je Svet EU potrdil konec marca, v začetku aprila pa nato še Evropski parlament. Rok za prenos direktive v nacionalne zakonodaje imajo države članice do 31. decembra letos.

Direktiva predstavlja prvi del širšega poenostavitvenega zakonodajnega paketa Omnibus. Z zamiki rokov zakonodajalcem in deležnikom omogoča čas za uskladitev vsebinskih sprememb Direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti (CSRD) in Direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti (CSDDD), ki med drugim vključujejo dvig meril zavezanosti k trajnostnemu poročanju in omejitev skrbnega pregleda le na neposredne dobavitelje.

V teku so še spremembe in poenostavitve standardov ESRS, načel DNSH in taksonomije, ki bodo podvržene javni razpravi, ne bo pa potrebno soglasje sozakonodajalcev, ki sicer ohranjata pravico do veta.