Evropska komisija je objavila poročilo o stanju digitalnega desetletja 2025, v katerem je ocenila napredek EU na štirih ciljnih področjih za digitalno preobrazbo EU do leta 2023, in sicer na področju digitalne infrastrukture, digitalizacije podjetij, digitalnih znanj in spretnosti ter digitalizacije javnih storitev.
Poročilo kaže, da je uvajanje infrastrukture za povezljivost, kot so optična omrežja in samostojna omrežja 5G, kljub določenemu napredku še vedno počasno.
Vse več podjetij uvaja umetno inteligenco, računalništvo v oblaku in velepodatke, vendar je treba ta proces pospešiti.
Dobra polovica Evropejcev (55,6 %) ima osnovno raven digitalnih znanj in spretnosti, medtem ko je razpoložljivost strokovnjakov za IKT z naprednimi znanji in spretnostmi še vedno nizka, razkorak med spoloma pa je velik, kar ovira napredek v ključnih sektorjih, kot sta kibernetska varnost in umetna inteligenca.
EU je leta 2024 dosegla stalen napredek pri digitalizaciji ključnih javnih storitev, vendar je znaten delež vladne digitalne infrastrukture še vedno odvisen od ponudnikov storitev zunaj EU.
Kaj pravi poročilo za Slovenijo?
Naša država se v skladu s poročilom lahko zanese na dobro razvito digitalno infrastrukturo, vendar zaostaja na področju digitalnih spretnosti.
Več na povezavi.