Na Filozofski fakulteti v Ljubljani so včeraj predstavili znanstveno monografijo dr. Dušana Pluta Ekosistemska družbena ureditev. Monografija je izšla na skoraj 1800 straneh, in sicer v dveh zvezkih. Prvi z naslovom Podstati in gradniki ekosistemske družbene ureditve, drugi pa Slovenija in Evropa. Že naslov monografije, Ekosistemska družbena ureditev, nakazuje, da avtor kritično analizira dosedanji družbeni in gospodarski razvoj, ki temelji na rasti, dobičku in izkoriščanju virov. Razvoj ne upošteva omejitev planeta, pa tudi socialne nepravičnosti v družbi. Avtor pravi, da bi morali postopno uveljaviti koncept odrasti in omejenega, a dostojnega materialnega blagostanja ter neluksuzne potrošnje za vse prebivalce, in sicer znotraj planetarnih omejitev.

Na začetku poglavja o podedovanih in novih protislovjih 21. stoletja je citiral znano sporočilno vprašanje češkega pisatelja Vaclava Havla: Zakaj mora vse stalno zrasti? Zakaj morajo industrija, proizvodnja in storilnost rasti? Zakaj morajo mesta rasti brez koncepta in se širiti v vse smeri, dokler ne ostane več niti za ped pokrajine, niti ena travna bilka?

Avtor dr. Dušan Plut je prepričan, da mora ekosistemska družbena ureditev temeljiti na okoljskih in podnebnih ukrepih, ki bodo zmanjšali pritiske na okolje. In dodaja, da so prav tako pomembni tudi zmanjševanje neenakosti v družbi in med regijami sveta, proces demilitarizacije, gojenje kulture miru in nenasilja ter bolj učinkovito dejanje demokracije. Na predstavitvi monografije je dr. Plut dejal: »Ne delam si iluzij, ne bo prišlo do svetovne revolucije, naj pa pride do pospešenega reformnega procesa. Najprej z opustitvijo neoliberalnega kapitalizma in prehoda v prvo, omiljeno fazo sprememb – ekosocialni kapitalizem, ki bo v ospredje postavil ekološke in socialne naloge.« V drugi fazi pa sledi prehod v ekohumanizem. Avtor v drugem zvezku monografije analizira Slovenijo in Evropo. Slovenija je na razvojnem razpotju. »Neobhodni strukturni ekosistemsko-družbeni preobrat zahteva družbeno, državljansko soglasje, operativni akcijski zeleni dogovor Slovenije do leta 2030 naj bi bil eden od ključnih podstati za udejanjanje zahtevnega prehoda.«

Monografija je izšla v tiskani in e-obliki. Izdajo so podprli osebni donatorji, več inštitucij, med njimi Gozdarski inštitut, Biotehniška fakulteta in Urbanistični inštitut Slovenije, ZRC SAZU, Geografski inštitut Antona Melikova, založnik je Založba Univerze v Ljubljani, izdajatelj pa Znanstvena Založba Filozofske fakultete v Ljubljani.

(Vir: FM)