V EU se lahko od 1. julija prodajajo le še energijsko učinkoviti sušilni stroji s toplotnimi črpalkami, spreminjajo pa se tudi energijske nalepke, s katerimi so opremljene te naprave.
Od prvega julija se lahko v skladu z Uredbo 2023/2533 na trgih Evropske unije prodajajo le še sušilni stroji s toplotnimi črpalkami. Te povečujejo energijsko učinkovitost in omogočajo prihranke energije do 60 odstotkov, v Evropi pa bi tako lahko med letoma 2020 in 2040 prihranili do 15 teravatnih ur električne energije, kar ustreza 2,5-kratniku letne porabe električne energije Malte.
Preberite še: Nalepke na mobilnih telefonih s predpisanimi informacijami
Uredba 2023/2534 od prvega julija poleg tega spreminja energijske nalepke sušilnih strojev, in to na lestvici od A do G. Energijska vrednost se ocenjuje glede na učinkovitost v delovanju eko programa. Nalepka bo vključevala podatke o učinkovitosti kondenzacije, akustičnem hrupu, nazivni zmogljivosti ter trajanju delovanja eko programa.

Število sušilnih strojev v EU vztrajno narašča
V sporočilu za javnost Evropska komisija navaja še nekatere nasvete za učinkovito rabo sušilnih strojev. Med drugim priporočajo sušenje podobnih vrst perila skupaj, sušenje na zraku, namesto v sušilnem stroju, ko je to mogoče, izogibanje preobremenjevanja strojev s prevelikimi količinami perila, čiščenje filtrov in ostalih komponent v skladu s proizvajalčevimi navodili, zadostno zračenje v prostoru delovanja…
V EU je v letu 2020 delovalo 50 milijonov sušilnih strojev, ki so posušili 24 milijard ton perila. To ustreza količini 2,3 kilograma tedensko na gospodinjstvo. Priljubljenost te gospodinjske naprave narašča, še leta 1990 se jih je v EU uporabljalo 19 milijonov, do leta 2030 pa se bo njihovo število predvidoma povzpelo na 69 milijonov.