»Naša skupna naloga je krepiti socialni dialog in zagotavljati stabilno ter predvidljivo poslovno okolje, ki bo omogočalo gospodarsko rast, nova delovna mesta in večjo blaginjo za vse državljane,« je ob prevzemu 6-mesečnega predsedovanja Ekonomsko socialnemu svetu (ESS) s strani Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) dejal predsedujoči, glavni izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček.
ESS je na seji obravnaval zaveze o povečanju obrambnih izdatkov, GZS pa je podprla tako predlog Zakona o lastniški zadrugi delavcev kot predlog novele Zakona o davčnem postopku.
Vključenost naše industrije
Ekonomsko-socialni svet je obravnaval zaveze o povečanju obrambnih izdatkov, ki jih je Slovenija sprejela na vrhu Nata v Haagu. »Z vidika gospodarstva je ključno, da se, ko govorimo o obrambnih izdatkih, hkrati zagotovi ustrezna vključenost naše industrije, ki razpolaga z materiali, znanjem, izkušnjami in tehnologijami, v mednarodne dobaviteljske verige obrambnega sektorja. Vlada mora zato zagotoviti jasno koordinacijo med vsemi resorji in industrijo ter poskrbeti, da bodo slovenska podjetja imela dostop do teh priložnosti,« je poudaril Gorenšček.
Ob tem je dodal, da ga veseli, da se je koalicija na ponedeljkovem sestanku dogovorila, da dvig ne bo šel na škodo sociale, zdravstva, gospodarstva in drugih področij. »Zato tudi pričakujem, da bodo kljub načrtovanim povečanim obrambnim izdatkom ostale odprte možnosti za razbremenitev gospodarstva, saj je to ključno za ohranjanje konkurenčnosti in nadaljnjo rast.«
Za več zadrug
GZS podpira na seji ESS obravnavan predlog Zakona o lastniški zadrugi delavcev, vendar, kot je dejal Gorenšček, »izpostavljamo potrebo, da bi znižali kvoto vključenosti delavcev matične družbe, ki izpolnjujejo pogoje za članstvo v lastniški zadrugi s 75 % na 60 %, ker bi to povečalo število podjetij, kjer bi se oblikovala zadruga.«
Po njegovem mnenju bi bilo potrebno izpopolniti tudi določbe, ki urejajo izjeme v zvezi s pridobivanjem kapitalske naložbe in odkupno ceno bi bilo potrebno še izpopolniti. GZS je podprla tudi predlog novele Zakona o davčnem postopku, ki v slovenski pravni red prenaša dve evropski direktivi.