Enajst držav je Evropsko komisijo pozvalo k zmanjšanju zahtev Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR). Med drugim se zavzemajo za uvedbo kategorije držav z “zelo nizkim” tveganjem za deforestacijo ter nadaljnji zamik uporabe uredbe. Pod dokument s pozivom naj bi bila podpisana tudi Slovenija, uporaba uredbe pa je bila že preložena.

Enajst držav Evropsko komisijo poziva k nadaljnjemu zmanjšanju zahtev Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR), izhaja iz dokumenta, ki so ga pridobili pri Reuters. Pod dokument je podpisana tudi Slovenija, navaja pa, da “zahteve za kmete in gozdarje ostajajo visoke, če ne nemogoče za implementacijo.”

Preberite še: Dodaten čas za pripravo podjetjem, korak nazaj pri zaščiti gozdov? – ESG 194-195

Države tako zahtevajo, da se doda novo kategorijo držav z zelo nizkim tveganjem za deforestacijo, ki bi bile izvzete iz carinskih pregledov in sledenja izvoru surovin. Prav tako se podpisnice zavzemajo za nadaljnji zamik izvajanja uredbe.

Poleg Slovenije so pod dokument podpisane še Avstrija, Luksemburg, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Finska, Italija, Latvija, Portugalska in Romunija.

Implementacija uredbe že preložena za eno leto
Uporaba EUDR je že bila preložena, in sicer za eno leto, na 30. december 2025 za velika podjetja ter 30. junij 2026 za mikro in mala podjetja.

Za podjetja so sporne administrativne obremenitve, ki jih prinašajo zahteve po sledljivosti surovin, s težavami pri implementaciji pa se soočajo tudi države. Za neskladnost z uredbo so predvidene kazni do višine 4 odstotke letnega prometa podjetij.

Do preložitve so bile po drugi strani kritične nevladne organizacije s področja varstva okolja. Deforestacija je namreč za kurjenjem fosilnih goriv drugi najpomembnejši razlog za podnebne spremembe.