Med petkom, 3. in nedeljo, 5. junijem, se bo odvil cikel brezplačnih dogodkov na vrtovih Krasa, ki bodo postregli z izobraževalnimi, ozaveščevalnimi in ustvarjalnimi vsebinami, s ciljem ohranjanja narave in krepitve zavesti o njenem pomenu.

Projekt Vrtovi Krasa – ohranjanje narave in krepitev zavesti o njenem pomenu, ki sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) v medpartnersko mrežo združuje pet kraških vrtov (Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso, Ferrarijev vrt v Štanjelu, vrt Ville Fabiani v Kobdilju, Pepin kraški vrt na Bunčetovi domačiji v Dutovljah ter Zeliščni vrt Domačije Belajevi v Kačičah), je v polnem teku. Za seboj pušča 1. projektno fazo, v okviru katere so bile izvedene infrastrukturne in vsebinske nadgradnje nekaterih vrtov, v 2. in hkrati zadnji fazi pa med drugim obljublja tudi izobraževalne, ozaveščevalne in ustvarjalne dogodke, ki se bodo s ciljem ohranjanja narave in krepitve zavesti o njenem pomenu, v posameznem vrtu, brezplačno odvijali zlasti med petkom 3. in nedeljo, 5. junijem 2022.

Tako organizirani dogodki se hkrati uvrščajo med dogodke francoske akcije »Rendez-vous aux jardins – Dobimo se na vrtovih«, ki poteka pod okriljem francoskega ministrstva za kulturo in katera se je leta 2018 razširila po številnih evropskih vrtovih s ciljem ozaveščanja kulturnega pomena historičnih vrtov in parkov nasploh ter letos s posebnim poudarkom na podnebnih spremembah.

Villa Fabiani - Foto Ana Rojc
Villa Fabiani (Foto: Ana Rojc)

Vrtovi Krasa kot pričevalci dediščine Krasa, ohranjanja narave in krepitve zavesti o njenem pomenu

Območje Krasa in Brkinov se ponaša z izjemno naravno dediščino, ki v povezavi s kulturnim bogastvom ustvarja podobo edinstvene krajine. Tu se namreč jasno odraža preplet naravnih procesov in rezultatov človekovega delovanja, ki so do danes ustvarili prostor svetovno znanih fenomenov, kateri terjajo posebno pozornost in obravnavo v smeri njihovega ohranjanja. A tu gre izpostaviti dejstvo, da se ob edinstvenem podzemnem svetu, površinskih geomorfoloških pojavih, bogati biotski raznovrstnosti in pokrajini prepleteni s kulturnimi elementi, na Krasu pojavljajo tudi »vrtovi« kot pomembni pričevalci zgodovinske, vrtno-arhitekturne in naravne dediščine kraškega prostora.

Kras, kljub svoji razmeroma majhni površini, premore namreč kar tri vrtove (Ferrarijev vrt v Štanjelu, posestvo z vrtom Ville Fabiani v Kobdilju ter Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso), ki so zaščiteni kot vrtno-arhitekturna (nepremična kulturna) dediščina, v celoti ali s posameznimi elementi kot naravni in/ali kulturni spomenik lokalnega pomena, sežanski vrt pa celo kot naravna vrednota državnega pomena. Poleg navedenih historičnih vrtov, pa sta na Krasu še dva, ki v nasprotju s prvimi tremi zgodovinskimi veljaki, predstavljata naravno in kulturno dediščino kraške »gmajne«, in sicer Pepin kraški vrt na Bunčetovi domačiji v Dutovljah ter Zeliščni vrt Domačije Beljavi v Kačičah.

Ne glede na njihov »izvorni namen«, na njihove »kompozicijske in vsebinske razlike« ter »današnjo funkcijo« so ti vrtovi, v osnovi, torej rezultati človekove kulturne produkcije in naravnih procesov, hkrati pa rezultati, ki so v različnih zgodovinskih obdobjih nastali v istem (kraškem) prostoru in so danes kot taki hote nehote sestavni del njegove identitete.  

In ravno zato, ker so ti vrtovi izjemnost in nepogrešljiv del naravnega in kulturnega bogastva kraškega prostora, a doslej nikoli zares obravnavani kot taki, so partnerji projekta kot njihovi lastniki in/ali upravljavci prepoznali nujo, da jih povežejo pod skupnim imenom »Vrtovi Krasa« ter tako opozorijo na njihovo izjemno pomembno sporočilno vrednost, ki jo premorejo v odnosu do ohranjanja narave in krepitve zavesti o njenem pomenu.

Zeliščni vrt Domačije Belajevi - Foto Domačija Belajevi
Zeliščni vrt Domačije Belajevi (Foto: Domačija Belajevi)

Partnerji projekta so:

  • KSP d.d. Sežana (vodilni partner projekta) kot upravljavec Botaničnega vrta Sežana ob vili Mirasasso
  • ORA Krasa in Brkinov kot upravljavec Pepinega kraškega vrta na Bunčetovi domačiji v Dutovljah
  • Občina Sežana kot lastnik Botaničnega vrta Sežana ob vili Mirasasso in Pepinega kraškega vrta v Dutovljah
  • Občina Komen kot lastnik Ferrarijevega vrta v Štanjelu
  • Zavod za ohranitev in razvoj kulturne in naravne dediščine domačije Fabiani v Kobdilju kot nosilec posestva z vrtom Ville Fabiani v Kobdilju
  • Poslovni in organizacijski center Krasna, Andrejka Cerkvenik s.p. kot nosilec Zeliščnega vrta Domačije Belajevi v Kačičah
  • Mladinski dom Ociski raj, Jana Jurič s.p. kot prevzemnica primerov dobrih praks ureditve kraških vrtov

Program dogodkov: https://www.visitkras.info/nacrtuj-obisk/dogodki/dnevi-vrtov-krasa

Vsi navedeni dogodki bodo za udeležence brezplačni, razen tematskega vodenega ogleda »Fabijanijev Štanjel«. Za vse dogodke je potrebna predhodna rezervacija pri organizatorju posameznega dogodka, saj bo število udeležencev posameznega dogodka omejeno. Organizatorji si pridružujejo pravico do spremembe programa, zlasti v primeru neugodnih vremenskih razmer. Celoten program je na voljo na www.visitkras.info

Za vse dodatne informacije o projektnih dogodkih so vam na voljo:

Vir: Visit Kras