Inovacije


SRIP – Krožno gospodarstvo, ki ga upravlja Štajerska gospodarska zbornica, je skupaj s članskim podjetjem Helios TBLUS ter partnerjema projekta, Kemijskim inštitutom in Steklarno Hrastnik, predstavil skupno investicijo v pilotni reaktorski sistem za proizvodnjo bioosnovanih smol in premazov. Naložba je odličen primer povezovanja raziskovanja z gospodarstvom, hkrati pa sodelovanja med podjetji, saj bo kot prva te vrste tudi odprto dostopna.


Partnerstvo pri temah, ki so za Helios izjemno pomembne, združuje številne slovenske strokovnjake v znanstveno- raziskovalni sferi in gospodarstvu. Verjamejo, da skupaj s partnerji hitreje pridobijo ustrezna znanja, uspešno razvijajo pot v krožno gospodarstvo in v izdelke vključujejo čim več gradnikov na biološki osnovi. Njihova zavezanost zdravju in okolju prijaznemu delovanju omogoča tudi njihovo poslovno uspešnost. V Heliosu imajo za določene izdelke certifikat ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification), ki potrjuje sledljivost izdelkov do nekaterih bio-osnovanih gradnikov, ter srebrno priznanje neodvisne organizacije EcoVadis. Ta ocenjuje trajnostno usmerjenost in uspešnost podjetja. Napredek v znanosti in tehnologiji omogoča razvoj kvalitetnejših izdelkov, prijaznih do okolja in skladnih s strogo slovensko in evropsko okoljsko zakonodajo. Sodelovanje v partnerstvu vidijo kot pomembno konkurenčno prednost na zahtevnih evropskih trgih, kjer prodajajo njihove izdelke. Za dobro sodelovanje je poleg znanja in vrhunskih strokovnjakov potrebna tudi primerna infrastruktura. Pilotna naprava (pilotni reaktorski sistem za proizvodnjo bio-materialov), ki je nameščena na lokaciji Preska, omogoča prenos razvoja izdelkov iz laboratorijskega na industrijski nivo in odpira možnosti za sodelovanje med vključenimi partnerji. Poleg tega potencialno predstavlja tudi odlično dopolnitev in razvojno podporo izgradnji biorafinerije v Sloveniji, ki je bila že v času ustanovitve SRIP – Krožno gospodarstvo prepoznana kot strateško pomembna za pospešitev prehoda države v krožno gospodarstvo. Na novi pilotni napravi gre torej za testiranje izdelave novih izdelkov na večjih količinah, da lahko predvidevajo, kako bo proces potekal v proizvodnji. Hkrati pa laboratorij in proizvodnja povezujeta sodelavce, kolege v stroki na različnih projektih.

Smole so ključni gradnik premazov in definirajo njihove lastnosti. V tej pilotni napravi se bodo pretežno izdelovali polimeri oziroma smole. Helios je sicer eden vodilnih evropskih proizvajalcev premazov, pri premazih pa je ključni gradnik smola – vezivo oz. polimer, ki premazu daje njegove lastnosti. V Heliosu izdelujejo tudi smole, ki jih vgrajujejo v kompozitne materiale. Njihove smole za kompozite so vgrajene v dele vetrnih elektrarn, v komponente transportnih vozil, kar jih naredi lažje in odpornejše na rjavenje. Z izdelki, ki jih razvijajo in prodajajo na razvitem evropskem trgu, pripomorejo tudi pri pridobivanju energije iz obnovljivih virov ter prispevajo k zmanjšanju porabe goriva pri transportu. V proizvodnji že sedaj uporabljajo obnovljive vire surovin, kar deklarirajo z že omenjenim mednarodnim certifikatom ISCC Plus.

Investicija Štajerske gospodarske zbornice v napravo je znašala okoli 244 tisoč evrov, pri čemer je bilo na razpisu pridobljeno 50-odstotno sofinanciranje s strani države in EU. Ureditev prostora in opreme pa je družbo Helios TBLUS stala še dodatnih 150 tisoč evrov.

logotipi