Digitalizacija gospodarstva


Za projekt DigiELES, za prenovo celotne digitalizacije družbe, je Eles pridobil nepovratna sredstva, s konzorcijem sedmih partnerjev pa začenja proces, ki zahteva več novih strokovnih rešitev. Predvsem pa želijo, da z njimi prispevajo k okoljski trajnosti, socialnim inovacijam in celotnemu gospodarjenju, tudi višji dodani vrednosti. Ko Tamara Slapar predstavlja zametke vzpostavitve platforme za ESG poročanje, pa pravi: »Prav pri tem smo trčili na največji izziv, saj je potrebno opredeliti vse kazalnike, ki jih bomo poročali in spremljali preko platforme, ter identificirati in zbrati podatke različnih sistemov iz vseh koncev družbe. Tako da nam je to zaenkrat najtrši oreh pri izvedbi vseh aktivnosti znotraj projekta DigiELES.« Ko bodo identificirali in analizirali podatke za trajnostno poročanje po direktivi CSRD, se bodo v platformo stekali vsi podatki. Digitalna preobrazba družbe pomeni tudi uvajanje novih tehnologij, poudarja Tamara Slapar, ki je pomočnica direktorja področja za informatiko in telekomunikacije (PITK).


S projektom DigiELES začenja Eles celovito digitalno preobrazbo družbe. Kaj so glavni cilji projekta in ali ste morda identificirali, kateri poslovni procesi so največji izziv?

Družba Eles se je skupaj s še sedmimi konzorcijskimi partnerji (Art Rebel9, Be-terna, C&G, IGEA, Unistar, Smartis in Troia) prijavila na razpis MGRT za pridobitev evropskih sredstev iz Načrta za okrevanje in odpornost za izvedbo digitalne probrazbe. Na projekt smo se prijavili s sklopom podaktivnosti, ki naslavljajo različna področja delovanja družbe. Torej gre za poslovne procese, s katerimi se ukvarjamo v okviru podrojekta ROZA (Razvoj orodij za analizo in avtomatizacijo procesov), kjer s tehnologijo process mining iščemo zastoje v poslovnih procesih in možnostih za čim večjo avtomatizacijo izvajanja s t.i. robotki (RPA tehnologijo). In za upravljanja in vzdrževanja naših sredstev. To je podprojekti IoT – Razvoj IoT sistema za nadzor nad voznim parkom, podprojekt ViReEs- Razvoj modela VR za šest stikališč, podprojekt ELESAR – Razvoj AR modela podzemne infrastrukture za lajšanje dela na terenu ter za izboljšanje kibernetske varnosti (podprojekt CyberTrap – Postavljanje pasti in nadgradnja kibernetske varnosti). Gre tudi za pomoč pri odločanju glede nadaljnje širitve EE infrastrukture. To je podprojekt DigiElProm 1.2 – Razvoj platforme za integracijo delnih digitalnih dvojčkov in internih ter zunanjih virov podatkov za izvedbo digitalnega dvojčka prenosnega elektroenergetskega omrežja ter ELESAI – Vpeljava sistema umetne inteligence za avtomatizirano odločanje glede širitve omrežja na podlagi podatkov iz digitalnega dvojčka.

Za projekt ste pridobili nepovratna sredstva iz javnega razpisa za digitalno preobrazbo gospodarstva.

Z vlogo smo bili uspešni in skupaj pridobili skoraj 2,2 mio sredstev. Pri razpisu in pri digitalizaciji družbe je poseben poudarek na trajnostnem razvoju. Celoten projekt digitalne preobrazbe mora prispevati k okoljski trajnosti, socialnim inovacijam in gospodarjenju ter sočasno skrbeti, da se izvajajo dejavnosti, ki upoštevajo načelo, da ne škodujejo bistveno. Prav tako se nam nezadržno približuje zahteva o poročanju po ESG direktivah. Zato smo tudi v okviru DigiElesa pristopili k analizi podatkov in zametku vzpostavite platforme za ESG poročanje. Prav pri tem smo trčili na največji izziv, saj je potrebno opredeliti vse kazalnike, ki jih bomo poročali in spremljali preko platforme, ter identificirati in zbrati podatke različnih sistemov iz vseh koncev družbe. Tako da nam je to zaenkrat najtrši oreh pri izvedbi vseh aktivnosti znotraj projekta DigiELES.

Torej je celotni projekt DigiELES segmentiran z več podprojekti. Predstavitve posameznih segmentov pomenijo tudi začetek načrtovanja, kakšna bo tehnološka struktura. Je slika že jasna?

Drži, gre za precej kompleksne projekte, v okviru katerih naj bi vzpostavili neke okvire in pilotske rešitve na ožjih segmentih. Potem bomo ta znanja in tehnologije uporabili tudi v prihodnjih letih za reševanje bolj kompleksnih izzivov. Z aktivnostmi DigiELES-a v družbi uvajamo nekatere nove tehnologije, ki jih do sedaj nismo uporabljali ali pa ne v tak namen, kar predstavlja kar nekaj internih usklajevanj. Eles je upravljalec kritične infrastrukture. Zato je za nas še toliko bolj pomembno, da vse počnemo na varen način in da s tem ne ogrožamo izvajanje našega osnovnega poslanstva. V družbi imamo že več let vpeljan sistem desgina novih storitev ali uporabe programskih rešitev, v okviru katerega več strokovnjakov različnih področij pregleda predvideno arhitekturo, rešitev z vseh zornih kotov, vplive na obstoječe sisteme in tveganja vpeljave.

Ste to usklajevali s partnerji?

Seveda. Vse te principe designa smo skupaj s partnerji upoštevali tudi pri razvoju oz. uporabi novih tehnologij za konkretne primere uporabe, ki jih s projektom naslavljamo. Ob vsem tem pa moramo upoštevati tudi predvidene tehnološke okvire, da so skladni s strategijo, ki jo imamo. In da se skladajo s tem, kje želimo biti čez nekaj let kot družba. Pri tem moramo upoštevati tudi vse potrebne kompetence, ki jih bo potrebno razviti pri obstoječih kadrih. Z razvojem digitalne preobrazbe se bodo pojavile potrebe po kakšnih novih znanjih in kompetencah, ki jih zdaj nimamo ali ne poznamo.

Proces digitalne prenove bo zagotovo zahteval več digitalnih kompetenc zaposlenih, a predvsem naj bi izboljšal konkurenčnost podjetja na trgu. So ti cilji opredeljeni s koraki? Kateri vaši partnerji v verigi so v projektu DigiELES najpomembnejši?

Družba ELES je družba posebnega pomena za Republiko Slovenijo. Zato se malce razlikujemo od ostalih podjetij, saj s svojo dejavnostjo ne nastopamo na trgih, kjer bi nam digitalna preobrazba in nove kompetence predstavljale kakšno večjo konkurenčnost ali izboljšanje na trgu v smislu večjega tržnega deleža. Zasledujemo pa vsekakor princip, da ustvarjamo največjo dodano vrednost za družbo in državo kot celoto. Seveda tudi mi delujemo v širšem okolju. Tako kot ostala podjetja, nas pesti pomanjkanje kadrov, vedno več nekih zadolžitev, ki jih z obstoječimi resursi včasih ne moremo realizirati v rokih in kvaliteti, kot bi si želeli. Zato je več kot dobrodošlo, da uporabimo moderne tehnologije, ki so nam na voljo zato, da predvsm dvignemo svojo učinkvitost in da lahko zaposleni opravljajo delo z višjo dodano vrednostjo.

To je zelo aktualen izziv.

Cilj naše digitalne preobrazbe pooseblja digitalna vizija, ki ji želimo slediti, in sicer da z načrtno uporabo sodobnih tehnoloških rešitev optimiziramo storitve in procese, sprejemamo podatkovno podprte odločitve, povečujemo kibernetsko varnost in razvijamo digitalno znanje zaposlenih za varen in zanesljiv prenos električne energije. Pri samem projektu bi težko rekla, da je en partner pomembnejši kot drug. Vsak od nas predstavlja člen v verigi. Da na koncu veriga zdrži, so enako pomembni vsi členi. In to je edino, kar šteje, da predviden projekt izpeljemo uspešno do konca, da se ob tem vsi skupaj največ naučimo in pridobimo nove izkušnje. Te nam bodo pomagale pri prihodnjih izzivih. Mogoče bodo dale nek nov pogled in nove rešitve, ki jih pred projektom nismo imeli.

Podjetja so zavezana finančnemu in nefinančnemu poročanju. Kakšna bo platforma za zbiranje podatkov za trajnostno poročanje?

Platforma je v resnici še najlažji del projekta. Kot sem že omenila, je največji izziv prebiti se skozi vse direktive, definirati kazalnike, njihov način izračunavanja in potem samo pridobivanje in obdelava podatkov, da lahko izračunamo kazalce, ki smo jih definirali. Znotraj tega projekta smo analizirali obstoječe stanje in interno strategijo podjetja ELES (TSE). Na podlagi tega smo pripravili smernice in plan posvojitve teh smernic. Drugi cilj je identifikacija in analiza podatkov za ESG poročanje. Tretji cilj je oblikovanje platforme za zbiranje podatkov za namene ne-finančnega (trajnostnega) poročanja po CSRD direktivi, saj postane to za družbo ELES obligatorno od leta 2024. V to platformo se bodo stekali vsi podatki, ki jih potrebujemo za izračun kazalnikov in bo osnova za poročanje.

Katere digitalne vsebine boste po končani digitalizaciji začeli najprej uvajati?

Vsak podprojekt ima svojo časovnico in roke. Je pa plan, da najprej štartamo z vsebinami projekta ROZA. V okviru tega projekta bomo izvedli avtomatizacijo nekaterih procesov, kot so javna naročila, likvidacija prejetih računov in uvedbo ChatBota za najavljanje dopusta, drugih odsotnosti in službenih poti.

Kdaj je predviden zaključek projekta?

Časovnica projekta DigiELES je usklajena s časovnico razpisa. To pomeni, da morajo biti aktivnosti zaključene do aprila 2024. Do takrat bomo po podprojektih realizirali zastavljene cilje, ki pa bodo po moji oceni predstavljali šele začetek. Z njimi bomo pridobili potrebna znanja in konkretna orodja, ki nam bodo lahko pomagala pri vsakdanjem delu in sprejemanju strateških odločitev. Vsekakor pa bo najpomemnejši del vseh teh podprojektov in tudi nadaljne digitalizacije družbe upravljanje sprememb. Kako dobro bomo uspeli vse spremembe in prednosti, ki jih digitalizacija prinaša, skomunicrati med zaposlenimi. In v kolikšni meri bodo zaposleni nove tehnologije in spremembe sprejeli. Prav zaposleni smo ključni za uspeh ali neuspeh vsakega projekta. Tudi digitalne preobrazbe.