Prvi okoljski trajnostni menedžer


»V letu 2023 smo energetski informacijski sistem nadgradili z modulom strojnega učenja za potrebe spremljanja energetske učinkovitosti. Na letnem nivoju s pomočjo koristne izrabe stranske toplote pridobimo 50 % vseh potreb po toplotni energiji. V Sloveniji se v celoti oskrbujemo z električno energijo iz obnovljivih virov. Smo prejemnik več priznanj za energetsko najbolj učinkovito podjetje«, pojasnjuje Slavko Zupančič, vodja Službe za varstvo okolja v Krki. Učinkovita raba energije je namreč v Krki med prednostnimi nalogami. Slavko Zupančič že 35 let dela na zahtevnem področju varstva okolja, kakovostno in uspešno, s celovitim pristopom, zato je na okoljskem dnevu gospodarstva na GZS prejel priznanje prvi okoljski trajnostni menedžer v Sloveniji. Njegova okoljska agenda je raznovrstna, kakor jo zahteva odgovornost Skupine Krka ne le za izpolnjevanje trajnostnih ciljev, pač pa zlasti za primarno skrb, za zdravje človeka. Ogljično nevtralno podjetje bo Krka postala do leta 2050, trajnostno strategijo ESG so sprejeli lani, pove sogovornik.


Ste prvi prejemnik nagrade za okoljskega trajnostnega menedžerja v Sloveniji. Če bi opredelili integriteto trajnostnega menedžerja, kaj bi zajela? Kaj je v vaši osebni trajnostni agendi na prvem mestu?

Vsa okoljska področja so pomembna. Skozi moje 35-letno obdobje dela na področju varstva okolja so se spreminjale zakonske zahteve. Prihajale so različne evropske direktive, razvijale so se tehnologije in naprave za zmanjševanje vplivov na okolje. V prvem obdobju je bil poudarek na področju čiščenja odpadnih vod. Sledilo je področje ravnanja z odpadki. Uvedena je bila proizvajalčeva razširjena odgovornost na področju ravnanja z odpadno embalažo in odpadnimi zdravili. Danes so v ospredju podnebne spremembe in zmanjševanje ogljičnega odtisa. Vsekakor pa je treba stalno slediti razvoju tehnologije in stalno zmanjševati vplive na okolje na vseh področjih varstva okolja, kar v Krki že dolgo postavljamo v ospredje.

Toda katere glavne dosežke bi le izpostavili?

Na osrednji proizvodni lokaciji v Novem mestu smo na osnovi laboratorijskih in pilotnih poskusov ter lastnega tehnološkega načrta že pred tridesetimi leti zgradili visoko učinkovito čistilno napravo za odpadne vode. Čistilne naprave smo zgradili tudi na naših proizvodnih lokacijah na Hrvaškem in v Ruski federaciji. Aktivno smo sodelovali pri izgradnji centralne čistilne naprave v Ljutomeru. Vzpostavili smo učinkovit lastni sistem ravnanja z odpadki. Kompozitne materiale iz aluminija in plastike po sistemu krožnega gospodarstva predajamo v predelavo, pri kateri se pridobijo surovine za druge predelovalne dejavnosti. Tako smo npr. samo v letu 2022 v predelavo predali 492 ton odpadnih sestavljenih materialov iz aluminija in plastike. Iz teh količin je predelovalec pridobil 206 ton aluminija in 255 ton plastike. Za čiščenje odpadnega zraka uporabljamo visoko učinkovite naprave, absolutne filtre ter termične oksidacije.

Večina podjetij se odloča za manjšo rabo energije in odpadkov.

Specifično rabo energije smo v zadnjem obdobju tudi pri nas v povprečju zmanjšali za 6 %. V letu 2022 pa z optimizacijo navodil za uporabo zdravil porabo papirja zmanjšali kar za 9 ton. V letu 2022 smo v predelavo in energetsko izrabo predali več kot 94 % vseh odpadkov. Količino ločeno zbranih reciklirnih odpadkov smo povečali za 6 %, na odlagališče pa kljub povečanju proizvodnje odložili za 13 % manj odpadkov. Vzpostavili smo oskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov in izboljšali sistem ločenega zbiranja odpadkov. Z izboljšavo energetske učinkovitosti smo zmanjšali tudi ogljični odtis za 320 ton ekvivalenta CO₂ na leto.

Koliko ste vložili v okolje?

V zadnjih petih letih več kot 48 milijonov EUR, od tega samo v letu 2022 12 milijonov EUR.

Uvajate najboljše rešitve v celotni proizvodni proces?

Seveda. Vplive svoje dejavnosti na naravno okolje stalno zmanjšujemo z vpeljevanjem trajnostnih rešitev v celotni življenjski cikel izdelkov. Od razvoja in proizvodnje do končne uporabe. Zavezani smo blažitvi in prilagajanju podnebnim spremembam, racionalni rabi energije in vseh naravnih virov, prehodu na krožno gospodarstvo, zmanjševanju emisij in količine odpadkov ter ohranjanju biotske raznovrstnosti. Že od leta 2001 imamo vzpostavljen in ustrezno vzdrževan sistem ravnanja z okoljem v skladu s standardom ISO 14001, s katerim smo se zavezali k zmanjševanju vseh svojih vplivov na okolje. Z upoštevanjem zahtev nove izdaje standarda ISO 14001:2015 smo skrb za okolje še celoviteje vključili v najzgodnejše razvojne aktivnosti in projekte. Vse naše dejavnosti so usklajene z okoljsko zakonodajo ter smernicami in direktivami EU.

Omenili ste novo izdajo standarda ISO 14001:2015. Upoštevate tudi ESG. Z dokumentom o ESG politiki ste določili upravljanje in nadzor izvajanja sprejetega programa. Kakšen je in bo vaš sistem upravljanja ESG politike, koga vse vključuje, kaj bo delal koordinator za trajnost, kaj pooblaščenci za trajnost?

Naloga odbora za trajnost, koordinatorja za trajnost in pooblaščencev za trajnost je izvajanje trajnostne ESG strategije, trajnostne ESG politike ter doseganje zastavljenih ciljev. Odbor za trajnost sestavljajo predstavniki najvišjega vodstva podjetja, pooblaščenci za trajnost pa so strokovni predstavniki vseh organizacijskih enot v družbi. Vsi člani imajo ustrezne visoke strokovne kompetence. Smo pa že izvedli tudi dodatna izobraževanja. Eno od izobraževanj je bilo izvedeno s strani strokovnjakinje vaše hiše. Z ESG-politiko smo tudi formalno opredelili pristojnosti in odgovornosti za trajnostno poslovanje. Trajnostno upravljanje smo jasno umestili v organizacijsko strukturo, kjer je najvišja raven odgovornosti na nadzornem svetu in upravi družbe. Ta pa se preko trajnostne kulture prenaša do vsakega posameznega zaposlenega, ki prispeva delček v mozaiku trajnostnega poslovanja Krke.

Ali ste se po sprejemu strateškega dokumenta o politiki ESG odločili tudi za operativni izvedbeni načrt? Kaj zajema prednostno in koliko upošteva ambicioznejše cilje, kakor jih naj bi Slovenija zapisala v prenovljeni NEPN?

Trajnostno ESG strategijo in politiko smo sprejeli v letu 2022. Letos bomo ob prenovi Krkine 5-letne strategije trajnost skupaj s strateškimi cilji v celoti integrirali v poslovno strategijo. Poslovna strategija se dotika tudi strateških smernic in aktivnosti na ravni posameznih organizacijskih enot, iz česar izhajajo tudi operativni izvedbeni načrti. Sledili bomo ciljem, ki jih postavljata EU in Slovenija, ter lastnim specifičnim strateškim ciljem.

Med strateškimi cilji vaše trajnostne politike je znižati ogljični odtis po obsegu 1 in 2 na ravni skupine Krka za 71 % do leta 2030 glede na referenčno leto 2019. S katerimi ukrepi boste dosegli ta cilj in kako merite ogljični odtis?

Izračun ogljičnega odtisa izvajamo v skladu s standardom ISO 14064-1 ter na podlagi emisijskih faktorjev, podanih v IPCC (Environmental Panel on Climate Changes) in sorodnih dokumentih ter podatkovni bazi Ecoinvent 3.8. V letu 2022 smo na ravni skupine Krka v zrak izpustili 49 % manj emisij CO₂ kot v referenčnem letu 2019.

Zastavljeni cilj znižanja ogljičnega odtisa bomo dosegli s povečevanjem uporabe električne energije iz obnovljivih virov, s posodabljanjem voznega parka z električnimi vozili, z izvedbo projektov izrabe odpadne toplote, z energetskimi sanacijami objektov ter stalnimi izboljšavami vseh procesov. Največji potencial za nadaljnje zmanjšanje emisij se kaže na področju oskrbe s paro in toplotno energijo. Glavni izziv pa je predvsem razogličenje oskrbe z gorivi, mislim na zemeljski plin in fosilna goriva.

Ogljično nevtralno podjetje glede oskrbe z električno energijo in zemeljskim plinom boste postali leta 2050, kot načrtujete. Morda pripravljate seznam vlaganj za dosego cilja, kje bo potreben največji investicijski angažma?

Ogljično nevtralnost bo možno doseči šele z uporabo tehnologij, ki so v začetnih fazah razvoja oziroma bodo razvite v prihodnjih desetletjih. Navajanje teh novih tehnologij je praksa pri pripravi planov razogljičenja do leta 2050 tako v gospodarskih družbah kot tudi v nacionalnih planih. Plani investicijskih vlaganj v podjetjih se pripravljajo za 5-letno obdobje, do leta 2050 je več kot 25 let. A pri investicijskem načrtovanju imamo vedno v mislih tudi dolgoročne cilje. Akcijski načrt bomo seveda prilagajali razvoju novih tehnologij ter jih v največji možni meri vključevali v svoje sisteme.

Ne le zaradi podnebnih sprememb, pač pa zlasti zaradi cen energentov podjetja, ki prednostno skrbijo za učinkovito rabo energije, uvajajo OVE, zlasti sončne energije. Kakšni so vaši rezultati?

Učinkovita raba energije je v Krki ena od prednostnih nalog. To se izkazuje v stalnem zniževanju specifične rabe primarnih energetskih virov v odvisnosti od obsega proizvodnje. V letu 2023 smo energetski informacijski sistem nadgradili z modulom strojnega učenja za potrebe spremljanja energetske učinkovitosti. Na letnem nivoju s pomočjo koristne izrabe stranske toplote pridobimo 50 % vseh potreb po toplotni energiji. V Sloveniji se v celoti oskrbujemo z električno energijo iz obnovljivih virov. Smo prejemnik več priznanj za energetsko najbolj učinkovito podjetje.

Priznanje prvi okoljski trajnostni menedžer v Sloveniji
Priznanje prvi okoljski trajnostni menedžer v Sloveniji

Za družbo vašega obsega, torej za celotno Skupino Krka, bo upravljanje dobavne verige oziroma strateških partnerjev in dobaviteljev skladno z usmeritvami ESG med najzahtevnejšimi nalogami. Za kakšen pristop ste se odločili, katere protokole boste uveljavili?

Za vsa podjetja v skupini Krka že sedaj veljajo enaka pravila družbeno odgovornega in trajnostnega ravnanja, kot veljajo v družbi Krka. Strateške partnerje preverjamo in ocenjujemo tudi na okoljevarstvenem trajnostnem področju. Z njimi sodelujemo, izmenjujemo znanje in iščemo rešitve. Z enim od strateških partnerjev smo optimirali obliko transportne embalaže in vzpostavili krožni sistem embalaže. S tem smo zmanjšali količino odpadne embalaže ter ogljični odtis. Z namenom učinkovite priprave na implementacijo zahtev Evropske direktive o skrbnem pregledu trajnostnosti v podjetjih smo vzpostavili tudi delovno skupino, ki vključuje strokovnjake z varstva okolja, varstva in zdravja pri delu, nabave, kontrole kakovosti idr. Skupaj bodo pripravili politike in procese za vzpostavitev in izvajanje skrbnega pregleda v naši zelo razvejani verigi vrednosti od dobaviteljev do kupcev.

Evropski parlament je podprl nova pravila za trajnostne izdelke in preprečevanje zelenega zavajanja. Predlog nove direktive o krepitvi vloge potrošnikov za zeleni prehod bo za podjetja in potrošnika spodbuda, izziv, težava. Ne gre le za zavajajoče oglase o zelenem ali za zelo lahkotno uporabo besed, kot je okolju prijazno, naravno, podnebno nevtralno in podobno, ampak gre za zelo nekritično sprejemanje zavajajočih trditev in sporočil, kako je nekaj trajnostno, a ni preverjeno, ni izmerjeno, ni podkrepljeno, je bolj v funkciji marketinških sporočil. Zato se na trgu že ponuja poklic zeleni detektiv. Vaš komentar, še posebej, ker je vaša primarna skrb za zdravje človeka.

V Krkinem prodajnem portfelju predstavljajo glavnino izdelkov zdravila na recept, za katere ni dovoljeno oglaševanje, celotno področje proizvodnje in prodaje zdravil pa je visoko regulirano. Skrb za zeleno zavajanje je odveč. Pri farmacevtskih izdelkih so ključne kakovost, varnost in njihova učinkovitost. Pri tem bomo vsekakor sledili okoljskim in trajnostnim zavezam in v največji možni meri zmanjševali vplive na okolje skozi celoten življenjski cikel izdelkov. Kakršnokoli zavajanje potrošnikov je tek na kratke proge in je za trajnostno usmerjena podjetja nesprejemljivo.