Zeleni prehod


V zadnjih letih smo priča hitremu razvoju obnovljivih virov energije, saj se svetovna gospodarstva vedno bolj zavedajo pomembnosti zmanjšanja ogljičnega odtisa in prehoda na trajnostno prihodnost. Proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov energije odgovarja na večje evropske potrebe po električni energiji kot tudi energetski samozadostnosti. Tega se zavedajo tudi v Petrolu, kjer bodo do leta 2025 za zeleni prehod namenili kar tretjino skupnega investicijskega potenciala.


Petrol je pomemben akter na energetskem trgu v Sloveniji in regiji

Proizvodnja zelene energije in zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv sta vedno pomembnejša cilja, zato število proizvodenj narašča, zlasti pri sončnih elektrarnah. Bodisi govorimo o elektrarnah na objektih bodisi o večjih – samostoječih, vsem pa je skupno to, da omogočajo izkoristek sončne energije na trajnosten način.

V Petrolu so prepoznali potrebo po zagotavljanju trajnostne energije in tudi njen velik potencial, zaradi česar so začeli s projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti in investicijami v obnovljive vire energije. V okviru skupine Petrol trenutno obratujeta 2 vetrni polji s skupaj 18 vetrnimi elektrarnami, tretja je v zaključni fazi razvoja, 30 večjih sončnih elektrarn na raznih objektih in 6 malih hidroelektrarn, med katerimi so zadnjo zagnali pred kratkim v Srbiji. Najnovejša investicija pa je na območju Knina na Hrvaškem, kjer gradijo največjo sončno elektrarno v regiji.

S skupno močjo 22 MW bodo tri povezane elektrarne na lokacijah Suknovci, Vrbnik in Pliskovo predstavljale eno izmed največjih sončnih polj v regiji. Sklop treh velikih sončnih elektrarn ima pričakovano proizvodnjo električne energije v višini 29 GWh, z delovanjem in proizvodnjo elektrike pa bodo pričele v drugi polovici leta 2023. To je pomemben korak k proizvodnji zelene elektrike, ki bo že letos oskrbovala številne domove, podjetja in skupnosti. Petrol s tem aktivno prispeva k zmanjšanju ogljičnega odtisa in podpira trajnostno energetsko prihodnost.

Ne le v regiji, ampak tudi na strehah bencinskih servisov

Poleg omenjenih investicij Petrol vlaga tudi v lastne sončne elektrarne na strehah prodajnih mest in na ostalih objektih. V okviru projekta Petrol Green bodo do konca leta 2023 namestili 102 sončni elektrarni. Skupna moč elektrarn je 5,25 MW s pričakovano proizvodnjo energije 5,5 GWh. V pripravi in razvoju je naslednjih 60 lokacij, skupne moči 2,5 MW, z ambicijo širitve projekta na celotno regijo.

Sončne elektrarne bodo zagotavljale od 30 do 50 % samooskrbo prodajnih mest. Po vzoru pilotnega projekta hranilnika Kozine bodo v Petrolu v prihodnosti kombinirali sončne elektrarne, baterijske hranilnike in e-polnilnice s poudarkom na vključeni rešitvi celostnega upravljanja in optimizacije upravljanja z energijo na lokaciji. Njihove investicije so usmerjene v postavitev sončnih elektrarn na različnih lokacijah, vključno z industrijskimi objekti, komercialnimi stavbami, in na podeželskih območjih. S ponudbo tovrstnih celovitih rešitev omogočajo prehod na obnovljive vire energije in hkrati zmanjšujejo svoj ogljični odtis.