Zelena Slovenija in okoljski tajkuni

Po Københavnu 2009 bo malo zadovoljnih. Sijajnih sklepov ni nihče pričakoval, do globalnega civilizacijskega okoljskega dogovora je še daleč. Finančna kriza kapitala in politike ni izučila. Svet pridobitniških vrednot in lova za profitom si noče naprtiti bremen globalne okoljske krize. To je polom za prihodnost. Eden izmed voditeljev je dejal, da če bi bilo podnebje kapitalistična banka, bi ga zahodne države že zdavnaj začele reševati. Toda ne le zahodne države, tudi Kitajska in drugi sladkoustneži se bodo morali pogledati v zrcalo in si priznati odgovornost, da ugašajo luč civilizacije.

Toda vrednost Københavna je v njegovem tarzanskem kriku, ki naj zmrazi politiko, da bo začela iskati ravnovesje med pohlepom kapitala in kakovostjo človekovega življenja v 3. tisočletju. Vsak naj pometa pred svojim pragom. Tudi Slovenija prav dobro ve, s katerimi rdečimi lučmi zaustaviti premoč vulgarnih pridobitniških vrednot nad prijaznostjo do okolja. Okoljske tajkune v politiki in gospodarstvu moramo prepoznati. Vse, kar je v okolju narobe in se mora spremeniti, naj bo javno, pregledno, znano. To je pogoj za zaupanje in za spremembe. Nobeno podjetje, v reviji opozarjamo na primer družb TAB in MPI reciklaža, ne more in ne sme zapreti vrat pred javnostjo, ko gre za okolje.

In naš prispevek? Razpisujemo priznanje revije EOL za najboljšo Zeleno embalažo in za najbolj Zeleno občino v Sloveniji. Katera embalaža je najprijaznejša do okolja? Katera občina v Sloveniji bo do konca leta 2010 sprejela najbolj zelen prostorski načrt? Omahovanju je odklenkalo. Smo v globalni okoljski krizi.

Jože Volfand,

glavni urednik


Edini proizvajalec antikorozijske embalaže v Evropi

Javno-zasebno partnerstvo bolj zanimivo kot kohezijska sredstva?

Pristopi k varovanju okolja v oskrbnih verigah


Revijo si lahko .pdf formatu prenesete tukaj.