Več kot 100 vodilnih svetovnih podjetij poziva vlade, naj pospešijo elektrifikacijo in jo vključijo med ključne gospodarske prioritete. Po njihovem mnenju zmanjševanje odvisnosti od fosilnih goriv ni več samo podnebno vprašanje, ampak vse bolj vprašanje stroškovne konkurenčnosti, energetske varnosti in odpornosti dobavnih verig.
Skupno izjavo je podprlo 112 podjetij iz industrije, potrošniškega sektorja, mobilnosti in zdravstva, med njimi Nestlé, IKEA, Volvo Cars, Uber, Mahindra Group, Nikon Corporation, Iberdrola in Levi Strauss. Podjetja skupaj ustvarijo približno 1,5 bilijona ameriških dolarjev letnih prihodkov.
V izjavi, ki sta jo koordinirali organizaciji We Mean Business Coalition in Global Renewables Alliance ter jo povzema Reuters, opozarjajo, da nadaljnja odvisnost od nestanovitnih trgov fosilnih goriv povečuje izpostavljenost cenovnim šokom, motnjam v dobavnih verigah in negotovosti pri investicijskih odločitvah. Nihanja cen energije lahko neposredno vplivajo na višje operativne stroške in slabšo konkurenčnost podjetij.
Podjetja poudarjajo, da so številne tehnologije za elektrifikacijo prometa, stavb in industrije že komercialno dostopne, vendar je za hitrejši prehod potreben stabilen politični okvir. Med ključnimi pogoji izpostavljajo:
- jasne in predvidljive energetske politike,
- posodobitev elektroenergetskih omrežij,
- učinkovitejše postopke umeščanja in dovoljevanja projektov,
- boljše oblikovanje trgov električne energije.
Poziv je bil objavljen ob začetku konference London Climate Action Week, kjer sodelujejo predstavniki politike, gospodarstva in investitorjev z vsega sveta. Sovpada tudi s pobudo Turčije, gostiteljice podnebne konference COP31, da bi države sprejele globalni cilj: električna energija naj bi do leta 2035 zagotavljala 35 % svetovnega povpraševanja po energiji. Da podjetja prehod že načrtujejo, kaže tudi nedavna raziskava, po kateri 90 % poslovnih voditeljev pričakuje, da bodo njihove dejavnosti v naslednjem desetletju elektrificirane. Elektrifikacija se tako vse bolj uveljavlja kot eden ključnih elementov razogljičenja, hkrati pa kot strategija za zmanjšanje energetskih tveganj in večjo odpornost gospodarstva.