Na 114. zasedanju Mednarodne konference dela v Ženevi so predstavniki vlad, delodajalcev in delavcev sprejeli prvo mednarodno konvencijo o dostojnem delu v platformnem gospodarstvu. Nova konvencija predstavlja pomemben mejnik pri urejanju delovnih pogojev za milijone ljudi, ki delo opravljajo prek digitalnih platform.

Konvencija državam članicam nalaga, da tem delavcem zagotovijo temeljne delavske pravice, med drugim svobodo združevanja, kolektivna pogajanja, zaščito pred diskriminacijo, prisilnim in otroškim delom ter varne in zdrave delovne pogoje. Posebna pozornost je namenjena tudi pravičnemu plačilu, zaščiti pred nasiljem in nadlegovanjem ter varovanju osebnih podatkov.

Nova pravila uvajajo tudi večjo preglednost pri uporabi algoritmov in avtomatiziranih sistemov ter delavcem omogočajo preverjanje odločitev, ki jih sprejemajo digitalne platforme. Standardi veljajo za vse platformne delavce, ne glede na njihov formalni zaposlitveni status.

Generalni direktor Mednarodne organizacije dela (ILO) Gilbert F. Houngbo je ob zaključku konference poudaril, da mora tehnološki napredek, vključno z umetno inteligenco, prispevati k dostojnemu delu za vse in biti usmerjen v koristi ljudi.

Udeleženci konference so sprejeli tudi resoluciji o enakosti spolov na trgu dela in o pomenu socialnega dialoga. Pri tem so znova potrdili ključno vlogo sodelovanja med vladami, delodajalci in delavci pri oblikovanju pravičnih in učinkovitih politik zaposlovanja.

Letošnje zasedanje Mednarodne konference dela je bilo od 1. do 12. junija v Ženevi, udeležilo pa se ga je več kot 5.700 delegatov iz 187 držav članic Mednarodne organizacije dela.