Lek, član skupine Sandoz, po osredotočenju na visoko kakovostna generična in podobna biološka zdravila širi proizvodno in razvojno dejavnost, izvaja obsežne naložbe ter zaposluje. Navedeno odražajo tudi gibanja v pravkar izdanem Trajnostnem poročilu za leto 2024.

Na letni ravni so se zaposleni v Leku v povprečju izobraževali 111 ur ali skoraj 14 delovnih dni (13,9), od tega največ na področju kakovosti, ki mu je sledilo področje etike in skladnosti. Tudi sestava zaposlenih kaže na svež razvojni zagon sicer najstarejšega velikega farmacevtskega podjetja v Sloveniji. Skoraj dva od treh novozaposlenih sta imela do 35 let (61,8 %), med vsemi zaposlenimi pa je bilo v skupini do 40 let kar 60,8 % lekovcev.

”Lekov zgodovinski razvojno-naložbeni cikel spremljamo z obsežnimi dejavnostmi za opolnomočenje sodelavcev, skrbimo za njihovo zdravje in varno delo,” je izpostavil Gregor Makuc, glavni izvršni direktor Leka in predsednik Sandoza Slovenija. ”Veseli nas, da so bile naše okoljske prakse prepoznane kot vzorčne v Sandozu. Naši strokovnjaki so zelo dejavno prispevali k opredelitvi Sandozovih ključnih vidikov okoljske trajnosti ter skupnih poti do ogljične nevtralnosti in nadaljnjega zniževanja vplivov na okolje. V vseh timih zaznavamo zanimanje in zavzeto delovanje za vzdržen razvoj.”

Najuglednejši delodajalec

Število vseh zaposlenih v Leku, četrtem največjem zaposlovalcu v državi, je ob koncu leta doseglo 3.024 ali 129 več kot leto prej. Kot je povedal Gregor Hutar, direktor Kadrov in član vodstvenega tima Sandoza Slovenija, v Leku novim sodelavcem namenjajo posebne programe od prilagojenih izobraževanj do mentorstev za pridobivanje novih znanj, veščin, spodbujanje talentov in inovacij. Ob tem preko leta sodelujejo s skoraj 300 mladimi v obliki štipendij in pripravništev, opravljanja zaključnih akademskih del in novih kadrovskih praks, kot so izkustveni dogodki. Med največja priznanja štejejo že šesti naziv najuglednejšega delodajalca v Sloveniji, ki so ga prejeli aprila letos.

Lekovi vodje so preko leta opravili preko 1200 vodstvenih varstvenih obhodov za prepoznavanje in preprečevanje potencialnih tveganj. Pogostost poškodb zaposlenih pri delu je bila najnižja v zadnjih sedmih letih. Vsak tretji zaposleni je opravil preventivni zdravstveni pregled (skupno jih je bilo 1.100 pri izvajalcih medicine dela).

Okoljski ukrepi

Zaradi poslovnega preoblikovanja sredi leta 2023 ključni kazalniki omejevanja vplivov na okolje še niso primerljivi s predhodnimi leti. V Lendavi, kjer ni bilo bistvenih organizacijskih sprememb, je bila poraba energije malenkostno višja kot leto prej (za 0,7 %). S projekti za učinkovito rabo so prihranili 15.062 GJ energije in preprečili 857 ton izpustov CO2. Z izvedenimi ukrepi so količino odpadkov zmanjšali za okrog 1 %. K nižji porabi vode za 3,4 % so ob drugih ukrepih prispevale predvsem izboljšave vodovodnih sistemov, s katerimi so prihranili za dobrih 18 olimpijskih bazenov vode*.

Med odpadki, povezanimi s celotno Lekovo proizvodnjo, je bilo 93,9 % nenevarnih. Skoraj vse odpadke (98,9 %) so reciklirali oz. ponovno uporabili. Izpolnili so zahteve mednarodnih certifikatov POR, sistema ravnanja z okoljem EMAS, okoljskega standarda ISO 14001: 2015 in sistema vodenja varnosti in zdravja pri delu ISO 45001:2018.

Za t. i. zelene naložbe bodo v Leku v treh letih, do letos do 2027, namenili okrog 20 milijonov evrov, in sicer v sklopu novih vlaganj ali izboljšav obstoječih rešitev, pri čemer bo v ospredju nadgrajevanje energetske učinkovitosti. Več informacij najdete v Trajnostnem poročilu Lek d.d. za leto 2024.

* Izračunano glede na prostornino olimpijskega bazena s približno 2.500m3 vode.