Indonezija, največji arhipelag na svetu z več kot 17.000 otoki, dela pomembne korake na poti k trajnostni energetski prihodnosti, poroča portal ESG News.

V ospredju tega prehoda je plavajoča sončna elektrarna Cirata, največja plavajoča fotovoltaična naprava v jugovzhodni Aziji.

Ta inovativni projekt, ki proizvaja 192 MW čiste električne energije, kar zadostuje za napajanje 50.000 domov, predstavlja drzen korak k indonezijskemu cilju ničelnih neto emisij do leta 2060.

Plavajoča sončna elektrarna Cirata, ki se razteza na 250 hektarjih, je rezultat sodelovanja med indonezijsko vlado in podjetjem Masdar, ki se ukvarja z obnovljivo energijo in ima sedež v Abu Dabiju.

Projekt, katerega stroški so ocenjeni na 100 milijonov dolarjev, vključuje 340.000 sončnih panelov, ki plavajo na površini rezervoarja in izkoriščajo bogate sončne možnosti Indonezije. Ta pobuda ne zagotavlja le čiste energije, temveč tudi preprečuje, da bi se konkuriralo dragocenim kmetijskim ali stanovanjskim zemljiščem, kar je v gosto poseljenih indonezijskih regijah ključnega pomena.