Evropska komisija je začela izvajati načrt za naravovarstvene dobropise, da bi spodbudila zasebne naložbe v ukrepe za varstvo in ohranjanje narave.

Namen načrta je oblikovati jasne standarde in zanesljivo certificiranje ukrepov, ki pozitivno vplivajo na naravo, da bi bili naravovarstveni dobropisi učinkoviti in vredni zaupanja. Hkrati naj bi se zmanjšalo upravno breme za vključitev v sistem.

Naravovarstveni dobropisi omogočajo naložbe podjetij, finančnih institucij, javnih subjektov ali fizičnih oseb v ukrepe, prijazne naravi, ki prinašajo koristi v obliki čistejših ekosistemov, zmanjšanja tveganj, večjega ugleda in večje družbene sprejemljivosti projektov.

S podporo naravovarstvenih dobropisov se izvajajo raznovrstni projekti, od obnove mokrišč do širitve gozdnih območij. Spodbujajo biotsko raznovrstnost in ohranjanje habitatov, hkrati pa omogočajo ustvarjanje prihodkov za vlagatelje in tiste, ki si prizadevajo za varstvo narave.

EU se je zavezala, da bo biotski raznovrstnosti do obdobja 2026–2027 namenila 10 % svojega proračuna in podvojila svojo zunanjo porabo za biotsko raznovrstnost na 7 milijard evrov.