Nacionalna konferenca z naslovom Zelena preobrazba mestnih streh je na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) združila arhitekte, inženirje, projektante, urbaniste, izvajalce, predstavnike občin, države, raziskovalce, študente in dijake ter podjetja – z jasnim ciljem: pokazati, kako obstoječe strehe korak za korakom spremeniti v zelene, klimatsko odporne in funkcionalne površine.
V središču konference so bile naravne rešitve v prostorskem načrtovanju, aktualni evropski razpisi (NEB Facility), padavinska voda kot izziv prihodnosti, izobraževanje kadrov ter nove poklicne kvalifikacije za zeleno infrastrukturo.
Konferenca v organizaciji Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS je v prvem delu programa izpostavila številne teme, kot so vključevanju naravnih rešitev (Nature-Based Solutions) v prostorsko načrtovanje, potrebe po ravnanju s padavinsko vodo, vlogo javnih služb pri prenovi infrastrukture ter izzivi pri večjih prenovah streh na večstanovanjskih stavbah.
Vključitev v izobraževalni sistem
Še posebej je bila izpostavljena vključitev te za graditeljstvo zelo pomembne tematike v učne programe slovenskih gradbenih šol različnih nivojev, od vzpostavitve nove učne baze za tehnike do razvoja nove nacionalne kvalifikacije »izvajalec urbane zelene infrastrukture«.
Predstavljene so bile tudi napredne tehnične rešitve in praktične izvedbe podjetij Fibran, Knauf Insulation, Mapei in MGing, skupaj z dobrimi praksami iz Avstrije, Češke in Velike Britanije.
Na konferenci, ki predstavlja osrednji strokovni dogodek evropskega projekta GREEN ROOFS, so sodelovali strokovnjaki Urbanističnega inštituta RS, Zbornice komunalnega gospodarstva, Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS, Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS ter Centra za poklicno izobraževanje RS, ter podjetja NEB R&I NKT, Fibran, Knauf Insulation, Mapei in MGing.