Marles je z investitorjem Gradnje Lenart podpisal pogodbo za gradnjo novega večstanovanjskega objekta v Šentilju. Marles tako dokazuje, da lesena gradnja ni omejena le na enodružinske hiše, temveč omogoča zanesljivo gradnjo večjih objektov in javnih zgradb.

Montaža objekta se bo začela poleti, s predvidenim zaključkom gradnje še v tem letu. Večnadstropni objekt »B« bo obsegal 2.100 kvadratnih metrov neto površin in načrtovanih 27 stanovanj.

Jeseni 2026 bo sledila gradnja še enega večstanovanjskega objekta, objekta »A«. Ta bo obsegal 30 stanovanjskih enot.

Montažna gradnja ni omejena le enodružinske hiše

Sodobna montažna gradnja postaja vse bolj prepoznana rešitev za večje večnadstropne stavbe, kjer so hitrost izgradnje, zanesljivost in trajnostnost ključnega pomena. Premišljeni konstrukcijski sistemi, sodobna digitalna podpora in visoka stopnja predizdelave omogočajo hitro, natančno in zanesljivo gradnjo tudi najzahtevnejših objektov – od stanovanjskih blokov do vrtcev, turističnih nastanitev in javnih zgradb.

Montažna gradnja danes prinaša vrsto prednosti, ki so še posebej izrazite pri večnadstropnih objektih. Ena najpomembnejših je do 6-krat nižja teža konstrukcije, kar omogoča lažje in cenejše temeljenje ter odpira možnosti za nadgradnje obstoječih objektov. Zaradi izdelave v nadzorovanem proizvodnem okolju so vsi ključni elementi objekta, kot so stene, stropi in strehe, pripravljeni za hitro montažo na gradbišču. Hkrati montažna gradnja omogoča izjemno energijsko učinkovitost, ki predstavlja standard – ne dodatek. Objekti imajo tako manj toplotnih izgub, stanovalci nižje stroške ogrevanja in boljšo kakovost bivanja, za investitorje pa to pomeni konkurenčno prednost in dodatne točke v razpisih ali financiranju.

Večja varnost pred potresi

Zaradi krajšega časa izvedbe, manjšega hrupa in minimalnih odpadkov je montažna gradnja še posebej primerna za urbana središča in okoljsko občutljiva območja, kjer stanovalci v sosednjih objektih ali uporabniki bližnjih stavb posledično občutijo bistveno manj motenj. Lesena konstrukcija zaradi svoje prožnosti in manjše mase prav tako učinkovito absorbira potresne sile ter se elastično deformira brez trajnih poškodb. Montažni objekti tako dosegajo vse zahteve sodobne gradbene zakonodaje tudi za večnadstropne stavbe in so ob ustreznem vzdrževanju primerljivi z vsako klasično gradnjo. Uporaba lesa, lokalno pridobljenih materialov in kontrolirane proizvodnje pa pomeni bistveno nižji ogljični odtis ter utrjuje trajnostnostno usmerjenost Marlesa, ki je med drugim tudi razvijalec prve pasivne hiše v Sloveniji in prvega objekta z negativnim ogljičnim odtisom.