Trajnostni in ESG naložbeni skladi so na globalnih trgih v prvem četrtletju zabeležili rekorden odliv sredstev. V Evropi, kjer je prek 80 odstotkov takšnih skladov, je bil odliv zabeležen prvič, odkar Morningstar spremlja te tokove, v ZDA pa odliv beležijo že 10. četrtletje zapored.

V prvem četrtletju letošnjega leta so na globalni ravni trajnostni skladi zabeležili rekorden odliv sredstev, razkriva poročilo Global Sustainable Fund Flows: Q1 2025 in Review družbe Morningstar. Vlagatelji so v tem obdobju iz tovrstnih naložbenih skladov dvignili za 8,6 milijarde dolarjev sredstev, v četrtletju pred tem so zabeležili neto priliv v višini 18,1 milijarde dolarjev.

Preberite še: Za konkretno oceno finančne uspešnosti je še prezgodaj – ESG 198

Gre za odraz geopolitičnih sprememb in odpora proti okoljskim, družbenim in upravljavskim ciljem. Mnogi vlagatelji namreč v trajnostnih naložbenih produktih vidijo “prebujeni” oz. woke kapitalizem. Zagovorniki po drugi strani izpostavljajo večjo stabilnost naložb, ki so bolj osredotočene na dolgoročne cilje.

V Evropi prvi zabeležen neto odliv iz trajnostnih skladov
V Evropi so trajnostni skladi v letošnjem prvem četrtletju odliv zabeležili prvič v daljšem časovnem obdobju oz. vse odkar Morningstar beleži te tokove. Neto odliv sredstev je znašal 1,2 milijardi dolarjev. Negativni tokovi so bili zabeleženi v kategorijah trajnostnih razpršenih in kapitalskih skladov, so pa prilive zabeležili trajnostni obvezniški skladi.

Glede prilivov so bili med upravitelji skladov najuspešnejši Nordea, Swisscanto in BNP Paribas. Največje odlive so zabeležili DWS, Eurizon in Amundi. Po skupni vrednosti upravljanih sredstev so največji upravitelji na evropskem trgu BlackRock s 348,3 milijarde dolarjev, UBS s 175 milijard dolarjev in Amundi, ki upravlja 174,4 milijarde dolarjev.

Skupna vrednost sredstev evropskih trajnostnih skladov je ob koncu četrtletja znašala 2,7 bilijona dolarjev.

Iz četrtletja v četrtletje v Evropi upada število novo odprtih trajnostnih skladov, ki jih je bilo v tem trimesečnem obdobju 47. Prenehalo je delovati 64 takšnih skladov, od katerih jih je bilo 49 likvidiranih, 15 pa združenih.

Izrazito je v obravnavanem obdobju poskočilo tudi število preznamčenih trajnostnih skladov, takšnih jih je bilo kar 335. Od tega jih je 216 termin s področja ESG zamenjalo z drugim, 116 jih je povsem umaknilo besedo v zvezi z ESG, le tri pa so k svojemu imenu dodali takšen termin.

pexels akilmazumder 1072824
Trend odtekanja sredstev iz ESG skladov v ZDA traja že dalj časa, v Evropi pa je bil odliv zabeležen prvič, odkar tokove spremlja Morningstar (Foto: Pexels)

V ZDA neto odliv že 10. četrtletje zapored
Odlivanje sredstev iz trajnostnih skladov je v Združenih državah Amerike že dalj časa trajajoč trend. Prvo letošnje četrtletje je bilo že deseto zapored z neto odlivom, in sicer v višini 6,1 milijarde dolarjev. V tem obdobju na ameriškem trgu ni bil več vzpostavljen niti en trajnosten sklad, kar 20 pa jih je bilo ukinjenih.

Glede na vrednost sredstev v trajnostnih skladih je v obdobju Evropa predstavljala kar 84 odstoten delež, ZDA so sledile z 10 odstotki.