Onur Koc iz Microsofta je v intervjuju za Poslovni dnevnik razkril razsežnosti kiberkriminala, pri zagotavljanju kibernetske varnosti pa je ključno izobraževanje, saj prav ljudje pogosto predstavljajo prvo obrambno linijo na tem področju. Močno gospodarstvo in delovne procese že spreminja uporaba UI, ki bo do leta 2030 prispevala 2,7 bilijona dolarjev k evropskemu BDP. Koc je izpostavil tudi nekatere primere dobrih praks rabe AI v slovenskih podjetjih.
“Če bi bil kibernetski kriminal država, bi bil tretje največje svetovno gospodarstvo, saj ustvarja osem bilijonov dolarjev letno, številna evropska podjetja pa še vedno podcenjujejo pomen robustne zaščite,” je v intervjuju za Poslovni dnevnik razsežnosti kiberkriminala razkril Onur Koc, tehnološki direktor družbe Microsoft za Jugovzhodno Evropo.
Več o temi: Smo varni pred “kaskadnim učinkom”? – ESG 192
Prvo linijo obrambe pri kibernetski varnosti pogosto predstavljajo ljudje in glede tega je Koc izpostavil pobudo Microsoft Secure Initiative (SFI), ki je namenjen ustvarjanju varnih tehnologij. V sklopu SFI morajo vsi zaposleni Microsofta opraviti osnovni varnostni trening, ki pokriva teme, kot so zaščita podatkov, zaščita identitete, odgovorna umetna inteligenca (UI) ipd. Prek Enterprise Skilling Initiative (ESI) varnostna usposabljanja nudijo tudi svojim uporabnikom. Poleg tega so vsem dostopni nekateri brezplačni tečaji kibernetske varnosti. Takšni tečaji in materiali so dostopni prek Microsoft Security, Microsoft Learn in LinkedIn Learning.
Kako UI pripomore k izboljšanju delovnih procesov?
Vse bolj pa poslovne procese oblikuje UI. “Umetna inteligenca igra ključno vlogo pri digitalni transformaciji dejavnosti po vsej Jugovzhodni Evropi, spodbuja inovacije, učinkovitost in sprejemanje odločitev na podlagi podatkov,” je pojasnil Koc in kot primere dobre prakse rabe UI iz regije izpostavil npr. Zavarovalnico Triglav, ki je s pomočjo UI izboljšala uporabniške storitve.
Zaposleni pri bankah NLB in OTP so zgodaj začeli uporabljati Microsoft 365 Copilot, kar jim med drugim omogoča poenostavitve delovnih procesov, avtomatizacijo ponavljajočih nalog in več časa jim tako ostaja za reševanje kompleksnih izzivov.
Pričakuje se sicer, da bo UI do leta 2030 prispevala 2,7 bilijona dolarjev k evropskemu bruto domačemu proizvodu (BDP). “Ta sprememba se že dogaja, uporaba UI je narasla s 55 odstotkov v letu 2023 na 75 odstotkov v letu 2025,” je izpostavil Koc.