Panožno združenje Solar Power Europe je oblikovalo priporočila oblikovalcem politik in regulatorjem EU za obravnavanje tveganj kibernetske varnosti, povezanih z njegovo tehnologijo v vse bolj digitalnem energetskem sistemu.

Ob vse pogostejših napadih na energetsko infrastrukturo v Evropi postajajo ukrepi za energetsko varnost ključni element sodobnega energetskega sistema EU. Da bi pospešili prehod na pametni, digitalizirani energetski sistem, ki temelji na obnovljivih virih energije, je evropski solarni sektor oblikoval odločna priporočila oblikovalcem politik in regulatorjem EU za obravnavo tveganj kibernetske varnosti, povezanih z njegovo tehnologijo v vse bolj digitalnem energetskem sistemu.

Solarni fotovoltaični sistemi so digitalizirani in vse bolj povezani z internetom prek inverterjev.

V novem poročilu, ki ga je pripravila družba DNV po naročilu SolarPower Europe, je opravljena celovita ocena tveganj za ta sektor in ponujeni jasni ukrepi.

Kibernetska pravila za posamezne panoge

EU bi morala razviti in predpisati nadzor kibernetske varnosti za posamezne panoge, na primer s standardom, za zaščito daljinsko vodene infrastrukture fotovoltaičnih elektrarn.

Omejitev oddaljenega dostopa

Poročilo priporoča, da se uporabi pristop, podoben pravilom GDPR, po katerem bi se nadzor nad združenimi porazdeljenimi napravami, kot so majhni strešni sončni sistemi, izvajal le v regijah, ki so po varnosti ocenjene kot enakovredne EU.

Subjekti z visokim tveganjem bi morali razviti kibernetske rešitve, ki bi jih spremljali in odobrili pristojni organi.

Kibernetska varnost kritične infrastrukture

O tem, kako varni smo pred kaskadnim učinkom v kritični infrastrukturi, smo v reviji ESG objavili članek:

Smo varni pred »kaskadnim učinkom«? – ESG 192

Dostop do celotne poročila na povezavi.