Zelena delovna mesta |
 
»Spodbujamo zelena delovna mesta« je projekt, ki ga je Umanotera začela izvajati konec lanskega leta. Njegov namen je dvigniti osveščenost o tem, kaj sploh so zelena delovna mesta in kakšne razvojne priložnosti prinašajo. Želijo spodbuditi povezovanje različnih akterjev na področju zelenih delovnih mest, kar bi prispevalo k oblikovanju pogojev za ustvarjanje zelenih delovnih mest. Gaja Brecelj, vodja projekta, pojasnjuje, kakšne aktivnosti izvajajo in kako se ključne javnosti nanje odzivajo.
 
Gaja Brecelj

Gaja Brecelj

O zelenih delovnih mestih se veliko govori na splošno, konkretnih podatkov je manj. Kako vi gledate na zelena delavna mesta?
Naj najprej podam širši evropski okvir. Kot je znano, strategija Evropa 2020 spodbuja pametno, trajnostno in vključujočo rast konkurenčnega, nizkoogljičnega in z viri učinkovitega gospodarstva. Ukrepi za blaženje podnebnih sprememb in za prilagajanje njihovim učinkom lahko v obdobju soočanja s posledicami finančno-gospodarske krize pomembno prispevajo k inovativnosti, mednarodni konkurenčnosti, gospodarskemu razvoju in ustvarjanju novih delovnih mest. Med ključnimi sektorji, ki bodo po predvidevanjih v prihodnje ustvarjali nova delovna mesta v EU, se navajajo zelena delovna mesta. Zato je pomembno, da zelena delovna mesta in njihov potencial na ustrezen način predstavimo ciljnim javnostim in spodbudimo povezovanje različnih akterjev – gospodarstvo, svetovalci zaposlitve, lokalne skupnosti, stroke po sektorjih, nevladni sektor idr.

V pomladnih mesecih ste organizirali brezplačne seminarje po vsej Sloveniji. Kakšen je namen teh seminarjev?
V okviru projekta smo izvedli že 6 seminarjev za svetovalce zaposlitev območnih enot Zavoda za zaposlovanje in 5 seminarjev za podjetja in občine v različnih regijah po Sloveniji. Brezplačni seminarji potekajo po vseh slovenskih regijah z namenom, da udeleženci v ustvarjalnem okolju odkrivajo nove razvojne priložnosti v svoji regiji, razširijo mrežo poslovnih poznanstev in spoznajo obstoječe podporno okolje za razvoj zelenih delovnih mest. Pomembno je tudi, da spoznajo uspešne prakse na področju ustvarjanja zelenih delovnih mest in opredelijo svoje potrebe ter naslednje korake v smeri zelenega gospodarstva in delovnih mest.

Kakšen je interes za seminarje?
Na vsakem seminarju sodeluje približno 25 udeležencev iz podjetij, občin in razvojnih agencij. V dialogu identificirajo naravne, človeške in druge vire, ki so specifični za posamezno regijo in ki predstavljajo potenciale za razvoj zelenih delovnih mest. V vsaki regiji se je pokazalo, da obstaja mnogo različnih virov, iz katerih se da črpati ter graditi zgodbo. Najbolj perspektivna področja za Slovenijo so ekološko kmetijstvo, trajnostni turizem, ravnanje z odpadki, gozdno-lesna veriga, učinkovita raba in obnovljivi viri energije ter socialno podjetništvo.

Kje udeleženci vidijo težave, da se te danosti ne razvijejo v uspeh?
Kot ključni problem je bilo izpostavljeno pomanjkanje sodelovanja med posameznimi akterji ter pomanjkanje podpornega okolja za razvoj zelenih delovnih mest. Manjka nam tudi krovna vizija – strategija naše države, kar pogrešajo tako predstavniki podjetij kot občin.

Kljub velikim izzivom pa udeleženci zaznavajo prehod v zeleno gospodarstvo z zelenimi delovnimi mesti kot vizijo razvoja, ki ji je potrebno v sodelovalnem vzdušju slediti in za kar si bodo prizadevali tudi sami. Ugotavljajo, da ima Slovenija ogromno naravnih danosti in neizkoriščenih potencialov, ki ponujajo izhod iz krize s spodbujanjem zelenega gospodarstva, obenem pa mnogo dobrih praks, ki so jim v navdih.

Kako zbirate dobre prakse?
Za prenos navdihujočih dobrih praks smo v okviru projekta Spodbujamo zelena delovna mesta razpisali nagradni natečaj Partnerstva za zelena delovna mesta: dobre prakse podjetij in lokalnih skupnosti. Z natečajem želimo spodbuditi interes podjetij in lokalnih skupnosti za prenos dobrih praks na področju zelenih delovnih mest in vzpostaviti oziroma okrepiti povezovanje različnih akterjev. Izpostaviti želimo prakse, ki prinašajo spremembe in odkrivajo nove paradigme pri spopadanju z izzivi današnjega časa: gospodarsko-finančno, energetsko, podnebno, okoljsko in družbeno krizo, ki se kaže v brezposelnosti ter degradaciji okolja in socialne države. Več informacij je na spletni strani www.zelenadelovnamesta.si.