Osnovna šola Šturje Ajdovščina

Osnovna šola Šturje Ajdovščina

Vprašujejo zmagovalci Ekokviza iz Osnovne šole Šturje Ajdovščina pod vodstvom koordinatorice ekošole Irene Knafelc.

V dobi, v kateri živimo, ima vsako gospodinjstvo vsaj en računalnik. Zanima nas, koliko električne energije bi se prihranilo, če bi za en dan izključili vse računalnike na planetu? Kako računalnik (njegovo sevanje) vpliva na človeka, okolje? Ali je zelo škodljivo imeti računalnik v spalnici? Kakšne so lahko posledice vsakodnevne uporabe računalnika?

Odgovarja prof. dr. Franc Novak, Institut Jožef Stefan, raziskovalni odsek Elektronika in informacijska tehnologija:
Jasnega odgovora za prihranek električne energije, če bi vsa gospodinjstva na svetu za en dan izključila vse računalnike, seveda ne vem. Če bi pa, na primer v Sloveniji, ki naj bi imela po mojih podatkih 780.000 gospodinjstev, v vsakem gospodinjstvu za en dan izključili en računalnik, bi zmanjšali porabo električne energije za 1.170.000 kilovatnih ur oziroma 1,17 gigavatnih ur. Pri tem sem predpostavljal, da je v povprečju moč računalnika 250 vatov in da je prižgan 6 ur dnevno. V porabo sem štel tudi periferne enote, kot na primer monitor in tiskalnik. Za primerjavo: letna poraba električne energije v Sloveniji je približno 12.000 gigavatnih ur. Na svetovnem spletu najdemo podatek, da je bilo v letu 2009 na našem planetu 6,775 miljarde prebivalcev. Pri tem naj bi imel vsak stoti prebivalec svoj računalnik. Ob enaki predpostavki bi torej na svetovnem nivoju zmanjšali porabo za dobrih 10 milijard kilovatnih ur.

Odgovarja prof. dr. Bogdan Filipič, Institut Jožef Stefan, Odsek za inteligentne sisteme:
Dejstvo je, da vsaka električna naprava oddaja elektromagnetno sevanje. To velja tudi za stroje in pripomočke, ki jih uporabljamo vsak dan in brez katerih si življenje danes težko predstavljamo, kot so gospodinjski aparati, sušilniki za lase, televizorji, video predvajalniki, računalniki in mobilni telefoni. Vpliv sevanja na organizem je odvisen od vrste in jakosti sevanja. Strokovna mnenja o škodljivosti omenjenih naprav za človeka in okolje so deljena: zasledimo tako zagotovila, da so nenevarne, kot alarmantna opozorila o motnjah in obolenjih, vključno z rakom, ki naj bi jih povzročala redna izpostavljenost njihovim sevanjem. Prevladuje pa ocena, da je bolj kot občasna izpostavljenost močnim sevanjem škodljiva dolgotrajna izpostavljenost sevanjem, četudi so ta manjša. Ko govorimo o škodljivih vplivih rednega dela z računalnikom, običajno najprej pomislimo na sevanje zaslona. To je bilo pri nekdanjih katodnih zaslonih večje, kot je pri ploskih zaslonih današnjih namiznih in prenosnih računalnikov. Za zaščito pred sevanjem so pogosto uporabljali filtre, nameščene pred zaslonom, čeprav se marsikateri uporabnik ni zavedal, da njegov zaslon oddaja dosti več elektromagnetnega valovanja v okolico na svoji zadnji strani kot na sprednji. Potrebe po filtrih, tudi zaradi boljše kakovosti slike, pri sodobnih zaslonih ni več, a to še ne pomeni, da tudi sevanja ni več. Znani pa so tudi drugi škodljivi vplivi dela z računalnikom na zdravje in počutje uporabnikov. Redno in dolgotrajno sedenje, posebej na stolih z neustreznim naslonjalom in brez opor za roke, povzroča bolečine v križu in okvare hrbtenice, ki se lahko pokažejo šele čez dolga leta. Nenaravna drža in obremenitve rok pri delu z računalniško tipkovnico in miško povzročata poškodbe prstov in zapestij. Dolgotrajno gledanje v zaslon je izredno obremenjujoče za oči. Mladi uporabniki o teh posledicah verjetno ne razmišljate, a skrb za zdravje v prihodnosti se pričenja tukaj in zdaj. Računalniško opremo in delovni prostor je zato potrebno urediti tako, da kvarne vplive čim bolj zmanjšamo. O tem je danes dostopnih veliko koristnih nasvetov. Delo z računalnikom je priporočljivo omejiti na razumno mero in ga prekinjati z razgibalnimi vajami. Računalnika tudi ni priporočljivo imeti v spalnici, a se jim v otroških sobah, ki so namenjene tako učenju in zabavi z računalnikom kot počitku, danes vse teže izognemo. V teh primerih upoštevajte prej omenjena priporočila za delo z računalnikom, ko počivate, pa naj bo ta povsem ugasnjen, da vam spanca ne bodo kratili šum ventilatorja, utripajoče lučke in zaradi računalnika dodatno izsušen zrak.