Nočno nebo je del naše naravne dediščine, ki je nimamo pravice uničiti. Vpliv svetlobnega onesnaževanja zaradi pretiravanja z razsvetljavo povzroča mnogo slabe volje tistim, ki bi radi opazovali nočno nebo, še bolj strah vzbujajoče pa je dejstvo, da ogroža naše zdravje, ruši ekološke sisteme, ogroža življenje vseh živih bitij. Zanima nas vpliv in posledice svetlobnega onesnaževanja na človeka?
Ali je povezava med svetlobo ponoči in rakom? Žal se o tem ne govori veliko.
To vprašanje postavlja 3. B-razred (tehnik zdravstvene nege) s Srednje zdravstvene šole Celje skupaj z laborantko Marijo Pučnik, ker dijake že nekaj časa muči pri laboratorijskih vajah iz fizike.
Marija Pučnik, laborantka
Svetlobno onesnaževanje škoduje
Svetlobno onesnaženje ima veliko negativnih vplivov, ki se kažejo v okoljski škodi, energetski potratnosti, onemogočenih astronomskih opazovanjih in tudi zdravstvenih tveganjih. Za zdravje ljudi je pomemben bioritem izmenjavanja dneva in noči (t. i. cirkadialni ritem). Vse več raziskav kaže, da vnos umetne svetlobe v nočno spanje prekine tvorbo hormona melatonina, ki deluje antioksidativno in antikancerogeno. Zmanjšanje izločanja melatonina lahko vpliva na naše spanje, splošno počutje in zdravje, zato je pomembno, da ponoči spimo v popolni temi. Nekatere študije kažejo, da je pomanjkanje melatonina lahko tudi vzrok za povečano pogostost pojavljanja raka na prsih, prostati in debelem črevesju.
Društvo Temno nebo Slovenije
Dark-sky Slovenia
Initiative for an International Association of Dark-sky Parks
Teslova 30
1000 Ljubljana, Slovenia
darksky@tp-lj.si
http://www.temnonebo.org
Tel. +386 14776653
Skype: darksky2007