Proizvodnja papirja in kartona v Evropi se je leta 2025 zmanjšala za 1,5 odstotka, kar odraža šibkejše povpraševanje in gospodarske pritiske na industrijo, poroča Packaging Getaway. Po preliminarnih podatkih združenja Confederation of European Paper Industries (Cepi) je evropska industrija lani proizvedla 77,6 milijona ton papirja in kartona.

Sektor se še naprej sooča z visokimi stroški energije, regulativnimi pritiski in geopolitično negotovostjo, zaradi česar je proizvodnja še vedno precej nižja od rekordnih ravni iz leta 2021.

Največji padec pri grafičnih papirjih

Največji upad beleži segment grafičnih papirjev, kjer je proizvodnja padla za 7,2 odstotka. Posebej izrazit je padec pri časopisnem papirju (–7,5 %) ter papirju za tiskanje in pisanje (–7,2 %), kar odraža dolgoročno zmanjševanje povpraševanja.

V drugih segmentih so bila gibanja bolj stabilna. Proizvodnja embalažnega papirja in kartona je ostala skoraj nespremenjena (+0,1–0,2 %), higienski papir je upadel za 0,8 %, specialni papirji pa so zrasli za 0,4 %.

Embalažni papir in karton danes predstavljata že skoraj 64 % celotne evropske proizvodnje, predvsem zaradi rasti e-trgovine in logističnih dobavnih verig.

Evropska industrija je hkrati izgubila del konkurenčne prednosti na svetovnih trgih. Izvoz papirja in kartona se je zmanjšal, uvoz pa povečal, kar je znižalo trgovinski presežek sektorja. Kljub temu Evropa še vedno ohranja pozitiven saldo v trgovini s papirjem, približno 19 % proizvodnje pa se izvozi na tuje trge.