Obnovljivi viri energije


V občini Kanal ob Soči so prek javnega poziva za dodelitev služnostne pravice investitorju začeli izvajati koncept postavitve sončnih elektrarn. Občina Kanal ob Soči je prva v Sloveniji, ki je oblikovala koncept nameščanja sončnih elektrarn na strehe objektov v svoji lasti z dodelitvijo služnostne pravice izvajalcu, izbranem na javnem pozivu. Konec aprila 2022 je podpisala pogodbo z družbo ERP d.o.o., ki bo postavila sončne elektrarne na pet večjih objektov v občini, s čimer bodo doseženi veliki prihranki pri stroških električne energije kot tudi bistveno zmanjšanje emisij CO2 v okolje.


Tina Gerbec, županja občine Kanal ob Soči
Tina Gerbec, županja občine Kanal ob Soči

»Občina Kanal ob Soči je skladno z zelenim dogovorom, ki zahteva številne prilagoditve, začrtala projekte, usmerjene v osveščanje in izobraževanje lokalnega prebivalstva s področij zelenega prehoda in digitalizacije in v trajnostno naravnane naložbe. Slednje se nanašajo tudi na vzpostavitev sončnih elektrarn na strehe stavb v lasti Občine, ki bodo fosilna goriva nadomestila z obnovljivimi viri energije.

Pomembno vlogo na področju zelene preobrazbe občine Kanal ob Soči ima decembra 2020 ustanovljen Zavod za zeleni razvoj Soške doline s poslanstvom prepoznavanja razvojnih priložnosti, povezanih z zelenim prehodom ter z izvajanjem regionalnih, nacionalnih in mednarodnih projektov. Zavod je v sodelovanju z Goriško Lokalno Energetsko Agencijo prevzel vodenje postopkov postavitve sončnih elektrarn na strehe stavb v Občinski lasti.

Občina je na osnovi Javnega poziva za sklenitev neposredne pogodbe za ustanovitev služnostne pravice na nepremičnem premoženju za namen postavitve malih sončnih elektrarn na strehe petih stavb v svoji lasti konec aprila 2022 podpisala služnostno pogodbo z družbo RES ERP d.o.o.. Ta bo postopno namestila sončne elektrarne na strehe Osnovne šole Kanal in Športne dvorane Kanal, Osnovne šole Deskle in Športne dvorane Deskle ter Kulturnega doma Deskle.

Sončne elektrarne na omenjenih petih objektih bodo v 25-letnem obdobju bistveno prispevale k zmanjšanju ogljičnega odtisa kot tudi zmanjšanju stroškov za električno energijo. Izpusti ob proizvodnji električne energije v višini 513.817 kWh/leto bodo v 25-letnem obdobju nižji za 6.503 tone. Prihranki pri stroških električne energije so zagotovljeni s fiksno ceno električne energije za obdobje 25-ih let. Letno proizvedeno električno energijo bo poleg petih predmetnih stavb možno porabiti tudi na drugih stavbah v občinski lasti.«

Županja Tina Gerbec je še povedala, da si je Občina v drugem koraku zastavila ambiciozen cilj vključevanja gospodinjstev v energetske skupnosti ali zadruge, s čimer bo omogočena ugodnejša električna energija tudi občanom.