E-cikliranje |
 
V Sloveniji se je letos spomladi prvič pojavil nov virus E-cikliranja, in sicer v Ljubljani, natančneje v Črnučah. Podrobnejše raziskave so pokazale, da so krivci zanj družba ZEOS, d.o.o., ki je s projektom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj sodržavljane okužila z virusom E-cikliranja oziroma recikliranja e-odpadkov in odpadnih baterij. Od tedaj se virus nevarno širi po Sloveniji.
 

Emil ŠehićV družbi ZEOS, d.o.o., so z letom 2016 pričeli z izvajanjem petletnega ozaveščevalnega projekta na področju pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami z naslovom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj. Projekt je sofinanciran s strani Evropske komisije in Ministrstva za okolje in prostor RS.

V sklopu projekta vzpostavljajo potrošniku in gospodinjstvom prijazno mrežo zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij, saj jim želijo omogočiti čim lažji dostop za oddajo tovrstnih odpadkov na prava mesta. To bodo zagotovili preko treh glavnih akcij projekta: ulični zbiralniki za zbiranje manjših e-odpadkov in odpadnih baterij na nekaterih ekoloških otokih širom države, zeleni koti v večjih trgovskih središčih, kjer se prodaja e-oprema ter namenski mobilni zbiralnik za zbiranje in ločevanje e-odpadkov in odpadnih baterij na podeželju v vseh slovenskih regijah. Organizirajo tudi več spremljevalnih aktivnosti, saj želijo občanom predstaviti projekt in jih hkrati seznaniti, zakaj je pravilna oddaja tovrstnih odpadkov pomembna za okolje.

Projekt je smiselno nadaljevanje sistematičnega ozaveščanja o pravilnem ravnanju z e-odpadki v sklopu prvega projekta družbe, z naslovom LIFE+ »Slovenska OEEO kampanja«, ki so ga v izvedli med leti 2011 in 2013. Takrat so bili osredotočeni na informiranje o pravilnem ravnanju ter smiselnosti ločenega zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij, medtem ko z drugim projektom LIFE želijo spreminjati navade potrošnikov in doseči čim bolj učinkovito ločevanje teh odpadkov preko nastajajoče infrastrukture za ločeno prevzemanje tovrstnih odpadkov.

Organizirajo tudi več spremljevalnih aktivnosti, saj želijo občanom predstaviti projekt in jih hkrati seznaniti, zakaj je pravilna oddaja tovrstnih odpadkov pomembna za okolje.

Potrošniku prijazna mreža zbiranja

V letošnjem letu so skupaj z lokalnimi partnerji projekta (občinami in gospodarskimi javnimi službami za ravnanje z odpadki) v sklopu načrtovanih aktivnosti na nekatere ekološke otoke lansirali 283 uličnih zbiralnikov širom države. Ulični zbiralniki so postavljeni že v Velenju z okolico, večjem delu Prekmurja, Celju in okoliških občinah, v Slovenskih Konjicah, v občini Ptuj, v Zasavju, v Lenartu ter Kidričevem z okoliškimi občinami ter v Radovljici in nekaterih drugih gorenjskih občinah in v Posavju ter na Obali. Vseh skupaj bo do konca leta 2017 postavljenih preko 500, vse njihove lokacije pa se sproti označujejo na spletnem zemljevidu, ki ga lahko najdete na spletni strani projekta e-odpadki.zeos.si/.

Direktor družbe ZEOS, d.o.o., Emil Šehić, je o projektu povedal: »Potrošniku želimo še posebej približati možnost oddaje odsluženih manjših gospodinjskih aparatov. Prepogosto se dogaja, da ti zahajajo med mešane komunalne odpadke, tako imenovane črne zabojnike. Vsebujejo težke kovine, ki so za okolje zelo nevarne, po drugi strani pa gre za surovine, iz katerih dobimo nazaj reciklate, iz njih pa lahko proizvajamo nove proizvode in tako ohranjamo naravne vire.«

Zbiralnike so pospremili na pot z lokalnimi lansiranji, katerih so se udeležili predstavniki izvajalcev lokalnih gospodarskih javnih služb za ravnanje z odpadki in predstavniki občin, v katerih so se zbiralniki postavili. Le-ti so s podpisom listin slavnostno sprejeli ulične zbiralnike ter nato s simbolično oddajo e-odpadkov pospremili novo pridobitev.

Postavitev uličnih zbiralnikov je spremljalo preko 10 delavnic za mlade, v sklopu projekta pa so izvedli tudi 20 drugih ozaveščevalnih dogodkov, na katerih so predstavljali projekt.

Načrtovane projektne aktivnosti za leto 2017

Organizatorji projekta se že intenzivno pripravljajo na projektne aktivnosti v letu 2017, ko bodo ponovno poslali na pot širom države nove, dodatne ulične zbiralnike, prav tako pa tudi nove zbiralnike za trgovine z e-odpremo – zelene kote. V načrtu imajo tudi mobilno zbiranje za podeželje, ki se bo predvidoma pričelo v drugi polovici leta 2017.

Vse potrošnike pozivajo, naj jim ne bo vseeno za okolje in jih vabijo, da se jim pridružijo pri E-cikliranju in naj se ne bojijo virusa E-cikliraj, saj bo poskrbel, da bodo naravni viri zaokrožili, odlagališča in narava pa bosta lažje zadihala.